adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul20

18.07.2010 h20.30 stad dr radulescu-cluj
SUPERCUPA ROMANIEI 2010
CFR CLUJ-UNIREA URZICENI 1-1/2-2/5-4PY
startul noii editii a stagiunii fotbalistice interne avea onoare a-l fii dat intr-un meci de gala castigatoarea campionatului si castigatoarea cupei.cum cfr reusise sa-si adjudece ambele trofee in stagiunea trecuta,frf a ales ca vicecampioana romaniei sa fie cea care sa dea piept cu echipa clujeana.cum si sezonul trecut ambele echipe au dus o lupta foarte stransa pana in penultima etapa pt campionat,se anunta asadar un joc destul de disputat.totusi unirea pleca cu un usor dezavantaj moral in aceasta partida deoarece cfr era singura echipa din liga1 pe care ialomitenii nu au reusit de la promovarea in liga1 sa o invinga niciodata.cu ceva schimbari de efective in ambele tabere,unirea incerca sa dea o replica demna de locul ocupat la final.avea sa fie o prima repriza dominata in mare parte de cfr dar care sa izbit de o defensiva bine betonata de antrenorul levy.unirea a stat cuminte in aparare si a taxat o singura data echipa cfr insa ajutata si de noua achizitie a acestora kivuvuu care si-a introdus mingea in propie poarta.tot kivuvuu avea sa inscrie si in repriza secunda dar in cealalta poarta restabilind egalitatea.jocul a inceput sa fie unul cu nerv,centralul fiind nevoit sa umble des la buzunarul cu cartonase galbenepentru a calma spiritele incinse.se inchie asadar 1-1 dupa 90 minute si urmau 2 reprize a cate 15 minute fiecare de prelungiri.unirea iese mai curajoasa la joc incercand sa profite de starea de acalmie din jocul cfr-ului.in minutul98 marinescu primeste o pasa de pe dreapta si inscrie cu un sut plasat din interiorul careului.se parea ca in sfarsit ialomitenii vor sparge gheata si vor reusii primul succes in fata clujenilor.in final primei reprize de prelungiri in minutul 105+2,unirea se vede egalata si astfel visul de a aduce un nou trofeu in baragan incepea sa se destrame.bjelanovic gaseste o centrare dintr-un unghi imposibil pentru deac care introduce mingea in poarta de la nici un metru.in repriza a dua a prelungirilor nimeni nu a mai riscat si astfel sa ajuns la loteria penaltyurilor care aveau sa dea castig de cauza feroviarilor.ialomitenii au reusit performanta sa rateze 4 penalty-uriiar cfr 2 astfel ca feroviarii au intrat si in posesia supercupei dupa ce au castigat campionatul si cupa.la prima vedere jocul unirii cat si lotul nu mai entuziasma pe nimeni si se trageau urmatoarele concluzii:
-o campanie de transferari foarte slaba,fiind adus neaga pentru a incerca gasirea omului responsabil cu coordonarea jocului iar acesta sa vazut clar ca nu poate juca acest rol
-lotul actual este plafonat dupa rezultatele foarte bune din mandatul lui dan petrescu iar antrenorul levy nu se ridica la nivelul acestuia.
evolutia la penalty-uri:0-0rateaza muresan,0-0rateaza marinescu,1-0gol piccolo,1-0rateaza maftei,1-0rateaza deac,1-0rateaza brandan,2-0gol dica,2-0rateaza petre marin
UNIREA:arlauskis,dan matei,maftei,galamaz,petre marin,marinescu,brandan,paraschiv,onofras,bilasco,neaga,
rezerve:grigore,bordeanu,frunza,b fernandez,paduretu,dale,semedo

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com