adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 19

22.05.10 h16.30 stadionul emil alexandrescu-iasi
LIGA1 ETAPA34
POLITEHNICA IASI-UNIREA URZICENI 1-2
meci de vacanta pentru unirea care nu mai avea pentru ce sa mai lupte,in schimb iesenii aveau si ei slabe sanse sa evite retrogradarea si daca ar fii castigat acest meci deoarece depindeau de alte partide.nici nu se asezau bine in teren cele doua echipe ca e deja 1-0 pentru iasi.diarrasouba deschide scorul cu un sut plasat pe jos pe langa portarul ialomitean ramas fata in fata cu jucatorul advers.replica unirii vine in minutul 17 cand bilasco e aproape de egalare dar branet scoate golul de sub transversala.unirea preseaza si in minutul 19 acelasi bilasco nu cadreaza cum trebuie o minge ce trece milimetric pe langa poarta moldava.semedo are un plonjon spectaculos in minutul 40 dar fara efect pe tabela de marcaj care ramane neschimbata la pauza 1-0.in minutul 60 onofras gaseste calea spre gol si aduce egalarea si pe fondul caderii totale psihice a iesenilor care aflase rezultatele de la contracandidate.jocul curge in favoarea ialomitenilor care se desprind in minutul 80 cu golul liu rusescu.iasiul incheie astfel socotelile cu liga1 si dupa 6 ani retrogradeaza,iar unirea incheie cu o victorie si ultimul joc al campionatului,respectandu-si blazonul si reusind un retur excelent cu doar o singura infrangere si aceea in prima etapa din retur in fata noii campioane cfr.
UNIREA:grigore,bordeanu,galamaz,maftei,brandan,paraschiv,paduretu,marinescu,rusescu,bilasco

UNIREA URZICENI-CEAHLAUL PIATRA NEAMT 4-0
'scapati'de grija campionatului inca din etapa trecuta cand au remizat la bistrita si cu sanse doar teoretice la titlu,ialomitenii s-au descatusat in ultima partida jucata pe teren propiul din sezonul competitional 09/10,in dauna ceahlaului,echipa care si ea era retrogradata in liga2 si a venit la urziceni cu un lot tanar si destul de subtire valoric.profitand si de faptul ca nu mai poate pierde locul secund,unirea apasa pe acceleratie si deschide scorul destul de repede in minutul 14 prin bilasco,iar frunza in minutul 39 stabilea scorul la pauza conform cu realitatea din teren.dupa pauza iese la rampa si rusescu cu doua reusite care pecetluiesc scorul final si soarta locului2 pentru unirea si retrogradarea ceahlaului si matematica.golul 3 marcat de rusescu este o adevarata bijuterie de arta,acesta trimite un trasor de la peste 30metrii direct sub transversala.tot acelasi jucator a marcat si ultimul gol al partidei in minutul67.victorie lejera pentru unirea in fata unui adversar modest fara vlaga resemnat cu retrogradarea.astfel la final unirea avea sa afle si rezultatul de la cluj unde cfr se incorona campioana romaniei.chiar daca intre cele doua echipe mai erau 3 puncte,clujul avea la egalitate de puncte avantajul meciurilor directe castigate in ambele partide.unirea i-si lua la revedere de la spectatori fiind insa aplaudata la scena deschisa pentru locul2 obtinut si pentru parcursul bun din acel retur.
URZICENI:grigore,bordeanu,galamaz,maftei,brandan,paduretu,paraschiv,semedo,rusescu,frunza,bilasco

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 17

11.05.10 h20.30 stadionul gloria-bistrita
LIGA1 ETAPA32
GLORIA BISTRITA-UNIREA URZICENI 0-0
deplasare grea pentru unirea in ardeal acoolo unde gloria a tinut cu dintii de acest egal si astfel reusea sa puna piedica ialomitenilor in drumul spre un nou titlu de campioana.cu o motivatie in plus unirea domina jocul de la un capat la altul,dar nu a reusit sa se concentreze mult mai mult la fazele din fata portii.gazdele s-au aparat in mare parte din timp,trecand rareori mijlocul terenului fiind constiente ca un meci egal le poate salva de la retrogradare.zbatere in van a unirii pana la final,care simte cum odata cu trecerea timpului se indeparteaza si mai mult de titlu de campioana.fluier final si gloria se bucura ca a scapat de la retrogradare matematic,si pentru ca au trimis titlu in proportie de 99% la cluj.unirea mai spera doar in minuni ca ea sa bata ambele jocuri ramase cu echipele condamnate la retrogradare ceahlaul si iasi,iar cfr sa se incurce cu cei din curtea de arges.o victorie a clujului in etapa viitoare facea ca acestia sa fie deja campioni,si pentru unirea era sfarsitul unui vis frumos.
UNIREA:arlauskis,epaminonda,maftei,galamaz,brandan,paduretu,paraschiv,frunza,marinescu,bilasco,onofras

16 dec. 2010

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul16

06.05.10 h19.30 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA 31
UNIREA URZICENI-INTERNATIONAL CURTEA ARGES 1-0
a urmat un nou joc pe teren propiul pt unirea care era condamnata sa castige mai ales ca liderul cfr se impiedica acasa cu vaslui 1-1.astfel o victorie in acest joc ar fii apropiat unirea la doar un punct de locul1.avea sa fie un meci mult mai echilibrat fata de ce se asteptau cei prezenti in tribune,cu o echipa argeseana incomoda si bine postata in defensiva.ocazii putine,dar cea mai clara e a lui onofras care scapa singur cu portarul advers,dar intrat in unghi trage in plasa laterala.cam atat de spus despre prima repriza.dupa pauza levy umbla la mecanismele echipei si apar in teren rusescu si semedo care schimba cu mult fata echipei.inspirata introducerea lui semedo care centreaza in fata portii si bilasco din 14 metrii bubuie o minge fara sperante pentru popa.o victorie mare care duce unirea pe locul2 la un punct in spatele liderului,si face ca finalul de campionat sa fie unul foarte incins.
UNIREA:arlauskis,brandan,maftei,galamaz,epaminonda,frunza,paduretu,paraschiv,marinescu,bilasco,onofras

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 15

02.05.10 h18.30 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA 30
UNIREA URZICENI-FC BRASOV 1-0
se anunta a fii un joc foarte dificil pentru unirea cu un adversar incomod,dar erau foarte importante cele 3 puncte puse in joc.cu un tonus excelent capatat in urma succesului zdrobitor obtinut cu craiova,unirea incepe tare si aceasta partida si doar nesansa a facut ca tabela sa nu sufere modificari pana la pauza.cea mai mare ocazie apare in minutul29 la un corner de pe dreapta cand minca gafeaza,galamaz trimite cu capul din careul mic dar balonul loveste transversala.brasovul are si el o semiocazie la poarta unirii in minutul45 dar brandan este mai iute decat cristescu si ai sufla acestuia o centrare buna.echilibru se rupe in minutul53 cand onofras e tavalit serios de cristescu care vede direct cartonasul rosu.faza fierbinte si in minutul 60 cand semedo trece in viteza prin apararea brasoveana si se indreapta singur spre poarta lui minca.ezequias nu are decat varianta faultului si vede si el rosu.astfel unirea va juca 11 contra 9 cu brasovul 30 minute,dar scorul era tot 0-0.
apar ocaziile la poarta oaspete dar minca face minuni.vine si golul mult asteptat de toti spectatorii,in minutul 80 cand rusescu reaprinde sperantele ialomitenilor pentru un nou titlu de campioni.o victorie foarte importanta pentru unirea,dar obtinuta dupa ce brasovul a ramas in 9 jucatori,mai ales ca oaspetii ua reprosat vehement maniera de arbitraj.
UNIREA:arlauskis,brandan,galamaz,epaminonda,maftei,paduretu,paraschiv,rusescu,frunza,onofras,semedo

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul14

25.04.10 h17.00 stadionul municipal-drobeta turnul severin
LIGA1 ETAPA29
UNIVERSITATEA CRAIOVA-UNIREA URZICENI 1-4
desfasurat pe un stadion plin ochi dar la turnul severin la lumina zilei,unirea avea sa dea o lectie de fotbal mai tinerilor si ambitiosilor jucatori craioveni.ialomitenii mergeau la acest joc din postura de campioni si cu dorinta de a castiga mai ales ca distanta intre ea si cfr era una care putea fii remontata.prima repriza destul de echilibrata cu un gol marcat de unirea prin bilasco inca din minutul8.maftei bate bine o lovitura libera,mingea sare cu noroc la apostol care o pune pe capul lui bilasco si face golul de 0-1.prin minutul 16 piturca cel mic dribleaja ca pe jaloane apararea unirii si de la 11 metrii fritulescu nu reuseste sa-l bata pe portarul ialomitean.bilasco are sansa sa recidiveze pe tabela de marcaj,dar e blocat cand sa suteje la poarta la o faza in minutul20.pana la pauza nu se mai petrece mai nimic si unirea intra in avantaj cu un singur gol.oltenii forteaza egalarea impinsi de la spate de vulcanicul public si uita de aparare,astfel ca in minutul 70 semedo trece in viteja de un aparator oltean,centreaza la rusescu in careu,iar acesta venit din spate introduce mingea in poarta.craiova da semne de revenire in minutul75 cand gangioveanul i-l face spectator pe grigore cu o lovitura libera direct la vinclu.semedo face ce vrea cu defensiva visatoare a oltenilor,si i-l mai serveste odata pe rusescu care intoarce la paduretu si acesta trimite plasat din afara careului pentru un 1-3.spectacol total facut de acelasi vitezist semedo care lobeaza mingea peste portarul oltean si cu toata poarta goala in fata duce scorul la un neverosimil 1-4.victorie clara a unirii cu un semedo in zii de gratie.
UNIREA:grigore,maftei,galamaz,mehmedovici,bordeanul,marinescu,apostol,paraschiv,frunza,onofras,bilasco

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 13

16.04.10 H20.30 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA28
UNIREA URZICENI-PANDURII TARGUL JIU 3-0
in sfarsit unirea avea sa reuseasca si prima victorie pe teren propiul in acel retur de campionat la capatul unui meci bun si spectaculos in care adversarul nu a avut nici o sansa in fata echipei din baragan,care a facut tot ce a vrut cu apararea oaspete.gazdele au sufocat din start pandurii,iar in minutul25 bilasco i-l pune la grea incercare pe mingote.avea sa fie faza care anunta golul lui apostol la o lovitura libera batuta inselator de acesta.marinescu face si el golul 2 la doar cateva secunde distanta,cand trimite perfect cu capul mingea in plasa portii.deaconul se face ca nu vede un penalty clar pentru unirea in repriza secunda,la o faza in care rusu i-l impiedica serios pe bilasco,dar tot rusu avea sa fie in prim plan si la golul trei,cand trimite mingea in propie poarta.victorie clara cu 3-0 fara dubii pentru unirea obtinuta in fata unui adversar foarte modest care nu sa vazut mai deloc in aceasta partida.
UNIREA:grigore,maftei,galamaz,b fernandez,bordeanu,marinescu,paraschiv,apostol,frunza,onofras,bilasco

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 12

10.04.10 h 21.00
LIGA1 ETAPA 27
FC VASLUI-UNIREA URZICENI 1-1
deplasare grea pentru echipa ialomiteana,la vaslui,pe un teren greu acolo unde cu greu se obtin puncte,iar moldovenii luptau si ei pentru un loc pe podium si avand un antrenor ambitios in postura lui marius lacatus.unirea nu cedeaza lupta la titlu si anunta ca va lupta pana la finalul campionatului,iar meciul de la vaslui se anunta a fii unul foarte disputat de ambele tabere.gazdele incep in forta si pun stapanire pe joc inca din primele minute cand wesley si papp rateaza doua bune ocazii.golul cade in minutul 25 cand gheorghiu bate o lovitura libera,tudor respinge la sanmartean care recentreaza la bara stanga la akakpo si acesta liber marcheaza cu capul.pana la pauza nu sa mai consemnat decat doua ocazii ale lui bilasco in min 38 cand a fost deposedat de papp si paduretu care a tras pe langa din pozitie buna.partea secunda epaminonda o comite foarte grav faultand dur pe wesley si vede rosul lasand unirea in 10 oameni.jocul se incinge iar hategan e nevoit sa umble foarte des la buzunarul cu cartonase.vasluienii nu forteaza si cauta sa tina de rezultat pasand foarte mult,mai ales ca unireaparea impacata cu ideea infrangerii.dar stupoare!!!in minutele de prelungiri cade si golul unirii prin rusescu,excelent servit de maftei si astfel ialomitenii reusesc un nesperat rezultat de egalitate avand o singura infrangere in acel retur.
UNIREA:tudor,epaminonda,galamaz,maftei,brandan,semedo,apostol,paduretu,paraschiv,frunza,bilasco

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 11

07.04.10 h14.30 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA 26
UNIREA URZICENI-GAZ METAN MEDIAS 1-1
se parea ca a sosit si timpul ca unirea sa aduca prima victorie pe teren propiul in fata gaz metanului,mai ales ca ialomitenii veneau cu un moral bun dupa victoria de la ploiesti.oaspetii mergeau in schimb la urziceni in cautarea punctelor pentru ca aveau o situatie destul de grea in clasament si ai apasa pe umeri retrogradarea .joc bun facut de unirea in repriza 1 cand reusesc sa domine si sa inscrie in min 35 prin bilasco cu capul din interiorul careului mic.dupa pauza oaspetii cauta si ei egalarea si o gasesc in min 56 prin dudita care trimite un sut plasat la coltul lung de la circa 10 metrii.degeaba a mai fortat unirea golul victoriei pentru ca acesta nu a mai venit,iar gazul reusea sa smulga un punct pretios in deplasarea de la urziceni.astfel in urma acestui egal pe teren propiul unirea incepea sa se departeze vizibil de un nou titlu de campioana si nu-i ramanea decat sa se lupte pentru o clasarea cat mai buna in clasament.
UNIREA:tudor,maftei,b fernandez,mehmedovici,brandan,semedo,ricardo,apostol,frunza,onofras,bilasco

15 dec. 2010

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul10

02.04.10 h16.30 stadionul astra-ploiesti
LIGA1 ETAPA 25
ASTRA PLOIESTI-UNIREA URZICENI 0-2
dupa meciul nebun facut cu dinamo,unirea se deplasa la doar citiva kilometrii departare de casa,la ploiestiunde intalnea pe astra ,si de unde dorea sa plece cu toate punctele puse in joc mai ales ca astra nu era o echipa de speriat atunci.onofras si dar si bilasco pareau ca nu pot sa-l invinga pe portarul gazdelor miron la cele cateva ocazii avute,si astfel galamaz si-a asumat el riscul in min32 cand cu capul deschide scorul la o centrare foarte buna venita din corner de la paduretu.probabil cu gandul la sarbatorile pascale,astra nu are puterea nici dupa pauza sa replice si tot unirea conduce jocul,iar rusescu nici nu apuca bina sa ia cunostinta cu atmosfera din teren si deja pune si el umarul la victoria ialomitenilor in min 69.o victorie fara dubii pentru unirea care astfel bifeaza al doilea succes in acel moment,si era reusit tot in deplasare.
UNIREA:tudor,maftei,galamaz,b fernandez,brandan,semedo,paduretu,gomez,onofras,bilasco,frunza

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 9

28.03.10 h20.00 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA 24
UNIREA URZICENI-DINAMO BUCURESTI 4-4
cel mai frumos meci vazut vreodata in tribunele stadionului din urziceni,asa aveau sa declare la unison cei prezenti la acest meci nebun cu rasturnari de scor si faze de mare spectacol.pe un teren plin cu apa,cele doua echipe au facut mai intai eforturi disperate de a sta in picioare si apoi sa joace fotbal.si avea sa fie un fotbal nebun cum rar sa vazut pe terenurile de fotbal.dupa 2 minute onofras deschide scorul la o indecizie a defensivei dinamoviste.trec doar cateva minute si se face 1-1,fernandez trimitand acasa dar tudor nu e pe aceisi directie cu mingea care se scurge in plasa.tot dinamo domina si cristea duce pe oaspeti in avantaj cu un sut traznet de la marginea careului.la faza urmatoare semedo imblanzeste mingea pe piept si o plaseaza in coltul portii readucand egalarea si toate aceste goluri aveau sa se inscrie in doar 11 minute.pana la pauza jocul se mai calmeaza si doar torje mai ia la tinta bara lui tudor.acelasi scenariu si dupa pauza cu torje autor care inscrie si duce iar pe dinamo in avantaj.tudor o comite si el faultand pe cristea in careu si e penalty.bate acelasi jucator faultat si e 2-4.unirea nu cedeaza si bilasco cauta contactul cu dolha reusind sa obtina si el unpenalty.acelasi jucator i-si asuma responsabilitatea si face 3-4.finalul e unul dramatic,si dupa ce unirea a primit gol de la steaua in ultimele secunde,iata ca norocul surade in baragan si bilasco aduce un 4-4 nesperat arucansd stadionul in aer.un joc frumos plin de suspans si cu un egal cat o victorie obtinut de ialomiteni,atunci cand nimeni nu se mai astepta la o asemenea minune.pacat insa de starea terenului imbibat serios de apa de la ploaia cazuta cu cateva ore inainte de startul jocului.
UNIREA:tudor,maftei,galamaz,b fernandez,brandan,ricardo,semedo,apostol,onofras,frunza,bilasco
rezerve:grigore,mehmedovici,paduret,rusescu,epaminonda,bordeanu,marinescu

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 8

22.03.10 h15.00 stadionul cetate-alba iulia
LIGA1 ETAPA 23
UNIREA ALBA IULIA-UNIREA URZICENI 1-2
vizita facuta la lanterna rosie a campionatului din acel moment avea sa fie una cu noroc ,deoarece unirea reusea sa castige primul joc oficial din sezonul de primavara.dar nu avea insa sa fie un joc chiar asa de simplu mai ales ca ialomitenii au avut de tras serios pentru cele 3 puncte.o prima repriza echilibrata cu un usor avantaj de partea gazdelor destul de surprinzatoare,care si reusesc sa deschida scorul in min 39 prin bucuroaia care avea sa bucure tribuna albaiuliana.la pauza levy i-si cearta serios elevii iar acestia intra pe teren cu o alta determinare.dupa doar 3 minute brandan aseaza parca cu mana o excelenta lovitura libera de la aproximativ 20 metrii facand inutil plonjonul lui rotaru.gazdele par dascumpanite si cedeaza in doar 5 minute,primind si golul doi de la onofras care este angajat bine la limita ofsaidului marcand pe langa rotaru iesit in intampinarea sa.pana la final se joaca haotic cu echipa din urziceni tinand de minge si conservand avantajul luat pe tabela.era prima victorie din campionat obtinuta totusi la ultima clasata,si unirea incepea sa spere din nou la titlu
UNIREA:tudor,epaminonda,galamaz,b fernandez,brandan,paduretu,ricardo,marinescu,rusescu,onofras bilasco

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 7

18.03.10 h18.30 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA 22
UNIREA URZICENI-OTELUL GALATI 0-0
in cautarea primei victorii din acest an,unirea intalnea acasa o echipa bine asezata in teren de dorinel munteanu si care a opus o buna defensiva pe careialomitenii nu au reusit sa o doboare.gazdele incep in forta asaltand poarta otelului iar ocazia cea mai mare o are in min 12 rusescu cand sutul lui e deviat de portarul galatean in bara si apoi mingea se duce in corner.tudor intervine si el salvator scotand un vole a lui paraschiv in min 25 de sub transversala.tot unirea e aproape de gol in min44 dar acelasi rusescu nu reuseste sa impinga mingea in poarta lui grahovac care intervine la sacrificiu si retine.dupa pauza in min66 si bilasco cauta golul dar portarul oaspete e de neinvins si reuseste sa retina mingea in 2 timpi.oaspetii incearca si ei ceva prin paraschiv care trimite un trasor de la distanta in min84 dar tudor e la post si deturneaza balonul in afara cadrului portii.in final se termina 0-0 si urziceni este la al doilea joc consecutiv fara sa marcheze si cauta inca sa gaseasca prima victorie.
UNIREA:tudor,maftei,galamaz,b fernandez,bordeanu,paraschiv,semedo,ricardo,frunza,bilasco,rusescu

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul 6

14.03.10 h18.00 stadion dan paltinisan-timisoara
LIGA1 ETAPA 21
FC TIMISOARA-UNIREA URZICENI 0-0
un joc incrancenat si foarte tare intre doua echipe aflate in lupta pentru titlu.ambele echipe au cautat sa se blocheze reciproc dar au si rata ocazii bune de gol,portarii fiind in zii de gratie.arbitraj foarte slab a lui kovacs care nu a acordat un penalty clar pentru unirea in min75 cand onofras e faultat clar de taborda in careu.la randul lor si gazdele aveau sa protesteze la decizia centralului de a nu da penalty la un hent in careu a lui brandan,si astfel unirea pleaca neinvinsa de la timisoara cu un punct pretios,intr-un joc viu disputat si ramanea in carti sa se bata la titlu.
UNIREA:tudor,maftei,galamaz,b fernandez,brandan,semedo,paraschiv,apostol,frunza,bilasco

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul5

07.03.10 h20.30 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA 20
UNIREA URZICENI-STEAUA BUCURESTI 2-2
dupa ce echipa cfr se impiedica la galati,unirea avea sansa sa se apropie si mai mul de lider daca invingea pe steaua.a fost un joc foarte bun,dar jucat pe un teren greu plin de noroi,care a fost un adversar pentru ambele echipe.gazdele trec peste faza de tatonare si frunza il invinge pe tatarusanul cu un sut de la 20 metrii,dar cel care are vina acestui gol este tudose.dupa doar 5 minute se face egal cand ovidiu petre inscrie la o minge bine jucata si prelungita de stancu.la pauza este egal si nici una dintre formatii nu e multumita cu rezultatul.dupa pauza steaua forteaza dar kapetanos in doua situatii nu este inspirat.unirea inscrie iar in min 72 prin onofras care profita din plin de degringolada apararii steliste.si cand toata lumea se gandea ca jocul e castigat de ialomiteni,kapetanos inscrie un gol foarte ciudat dupa ce mingea avea sa ajunga la el la o faza in care dayro moreno este lovit in spate de balon.un egal mincinos per ansamblu,dar cu putin noroc unirea putea sa castige si sa fie foarte aproape de prima victorie in retur.
UNIREA:tudor,maftei,b fernandez,mehmedovici,brandan,semedo,paduretu,paraschiv,onofras,frunza,bilasco

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul4

28.02.10 h17.00 stadion giulesti-bucuresti
LIGA1 ETAPA 19
RAPID BUCURESTI-UNIREA URZICENI 1-1
gzdele incep din startul jocului meciul in forta mai ales ca sunt in urmarirea echipelor cu pretentii la cupele europene.doar 9 minute au trecut de la startul jocului si veteranul iencsi inscrie un gol ciudat cu umarul la o centrare de la spadacio.urziceni este aproape de egalare in minutul 29 la o balbaiala a lui bornescu,dar bozovici scoate golul egalarii la mingea trimisa de brandan.pana la pauza unirea restabileste egalitatea.frunza centreaza la semedo si acesta recentreza in careu la bilasco care egaleaza cu capul.in partea secunda tot unirea este mai periculoasa dar bornescu are un reflex bun la sutul lui paraschiv din min78,iar bilasco nu nimereste poarta in min 90.un egal pretios venit dupa jocul cu liverpool care avea sa le ridice moralul jucatorilor ialomiteni.
UNIREA:arlauskis,brandan,mehmedovici,b fernandez,maftei,ricardo,semedo,apostol,paduretu,frunza,bilasco
reverve:tudor,epaminonda,marinescu,onofras,rusescu,paraschiv,bordeanu

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul3

25.02.10 h20.00 stadionul ghencea-bucuresti
EUROPA LEAGUE 1/16 RETUR
UNIREA URZICENI-FC LIVERPOOL 1-3
si a venit si clipa meciului retur.pe un stadion aproape plin,unirea sa simtit excelent mai ales ca acel public avea sa o adopteze imediat pe echipa ialomiteana dupa jocurile bune facute in toamna in champions league.unirea incepe meciul in forta si purtate pe val de cei peste 22.000 spectatori trece la carma jocului incercand sa puna presiune pe o echipa a celor din liverpool care se clatina serios.ghencea ia foc in min 19 cand la o faza tipic englezeasca,bruno fernandes deschidea scorul cu o lovitura de cap sub transversala unui reina uluit de ceea ce se petrecea.dar acest gol nu era insa si suficient unirii pentru a produce bomba serii.stalpul defensivei,galamaz avea sa cada la datorie,parasind terenul accidentat,iar misiunea defensivei ialomitene devenea si mai grea in fata experimentatilor atacanti englezi.in min 30 se face liniste in ghencea,mascherano prinde o torpila de la 20 metrii in poarta lui arlauskis.nu trec multe minute si babel infige cutitul in inimile romanilor ducand pe liverpool in avantaj in min 41.de acum era clar ca unirea nu mai poate spera la calificare si doar la un joc deschis si sa paraseasca cu fruntea sus europa.zarurile sun aruncate definitiv in partea secunda cand vedeta cormoranilor gerard face 1-3 in min 57.a urmat apoi un joc haotic al unirii fara sa mai ameninte poarta engleza si cu liverpool multumita de rezultat si cu calificarea in buzunar.si astfel drumul european al unirii in cupele europene avea sa se opreasca aici,dar dupa o toamna excelenta in champions league unde a reusit sa adune 8 puncte si sa joace cu calificarea pe masa in primavara champions league,performanta care cu greu va mai fii vreodata repetata de vre-o echipa de club din romania.
UNIREA:arlauskis,maftei,galamaz,bruno fernandes,bordeanu,paduretu,paraschiv,apostol,onofras,semedo,bilasco,frunza

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul2

22.02.10 h17.30 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 RETUR ETAPA 18
UNIREA URZICENI-CFR CLUJ 0-1
dupa un tur foarte echilibrat cu o situatie nemaintalnita la varful clasamentului,echipa ialomiteana,campioana en-titre a romaniei se situa pe pozitia secunda la egalitate cu liderul cfr cluj si steaua toate avand 34 puncte.urma asadar la urziceni un meci important pentru ialomiteni,intre doua echipe care se duelau pentru titlu de campioana.gazdele veneau dupa un joc greu la liverpool acolo unde au depus un efort considerabil cu cormoranii si unde pierdeau la limita.in schimb feroviarii clujeni erau odihniti si pentru ei era un avantaj la acest joc deoarece parasise cupele europene si se puteau concentra doar pe campionat.singurul gol al jocului avea sa fie marcat de traore in min 43.dupa pauza unirea cauta macar golul egalarii,dar oboseala incepe sa-si spuna cuvantul,dar si ratarile,astfel ca cfr pleaca cu cele 3 puncte foarte importante la final in economia clasamentului final.astfel in urma acestui joc,unirea nu reuseste nici de aceasta data sa sparga gheatza si sa obtina prima victorie din palmares in dauna cfr-ului.
UNIREA:arlauskis,maftei,galamaz,bruno fernandes,brandan,marinescu,paraschiv,apostol,frunza,bilascu,onofras
antrenor:reny levis

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA URZICENI-episodul1

18.02.2010
EUROPA LEAGUE 1/16 meci tur
FC LIVERPOOL-UNIREA URZICENI 1-0
la inceputul anului 2010 unirea se afla atat pe podiumiul ligii1,dar mai ales era calificata si in primavara europeana in faza 1/16 a europa league,acolo unde avea sa dea piept cu puternica si galonata echipa acelor din liverpool.primul joc avea sa se desfasoare la cormorani acasa intr-un stadion legendar pe care suporterii creeaza o atmosfera de ti se furnica pielea atunci cand intoneaza celebrul lor imn de echipa.
ialomitenii porneau cu mult curaj in deplasarea de la liverpool,in speranta de a face un meci bun si a nu se face de ras mai ales ca fotbalul romanesc a reusit cateva egaluri in deplasare de pe anfield.unirea a adoptat o tactica bazata pe o defensiva masiva bine grupata in jurul propiului careu,si doar o simpla nesincronizare a facut ca reduta ialomiteana sa cedeze doar o singura data.trebuie sa recunoastem ca pana atunci liverpool a dominat categoric aceea intalnire.astfel ialomitenii au parasit invinsi arena dar dupa o prestatie buna recunoscuta si de englezi.putin a lipsit ca unirea sa nu produca surpriza si sa plece neinvinsa .sa vazut totusi si faptul ca echipa engleza a avut mai multe jocuri oficiale in picioare fata de unirea care a evoluat pana atunci doar cu adversari modesti in turnee amicale de pregatire.doar 10 minute a despartit unirea de inca un rezultat istoric.
UNIREA:arlauskis,maftei,galamaz,bruno fernandes,brandan,apostol,pasuretu,paraschiv,frunza,onofras,bilasco
rezerve:tudor,mehmedovici,rusescu,epaminonda,ricardo gomes,marinescu,bordeanu

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com