adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL12

11.05.10
LIGA3 SERIA2 ETAPA29
UTCHIM GAIESTI-UNIREA SLOBOZIA 0-3
deoarece echipa din gaesti sa retras la sfarsitul turului,unirea castiga cu 3-0 acest joc la masa verde.

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL11

06.05.10 H17.00 stadionul municipal-slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA28
UNIREA SLOBOZIA-ACS BERCENI 0-1
un joc la care doar echipa oaspete mai avea o miza deosebita pentru a castiga,deoarece ei inca mai sperau in minuni ca pot detrona echipa constanteana viitorul.a surprins si de aceasta data neplacut forma slaba a unirii care nu si-a creeat ocazii prea mari de gol,iar mijlocul a fost unul care a suferit enorm de mult.oaspetii au deschis scorul in minutul30 dintr-un penalty corect acordat la un fault facut de toma,care nici el nu a excelat ca altadata in acest joc.apoi oaspetii au stiut sa fragmenteze jocul,sa tina de minge,si sa mai si traga de timp mai ales la accidentari,insa scopul scuza mijloacele.inca o infrangere pentru unirea care nu reusea sa obtina nici un punct din bataliile duse de doi ani cu echipele care erau clasate pe podium.astfel pentru antrenorul prepelita avea sa fie un prim insucces la carma slobozenilor si acesta si pe teren propiul in fata unui adversar sa recunoastem mult mai bun.dupa aceasta infrangere pentru ialomiteni va urma o noua etapa de pauza deoarece ar fii trebuit sa faca deplasarea la gaiesti,dar acestia s-au retras si astfel profesorul prepelita avea timp sa mai corecteze din carentele jocului slobozean.

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL10

30.04.10 H17.00 stadionul municipal-slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA27
UNIREA SLOBOZIA-VIITORUL INSURATEI 1-0
cu un nou antrenor pe banca tehnica si cu un loc3 amanintat de urmaritoare,unirea intalnea acasa o alta echipa incomoda si periculoasa mai ales ca brailenii erau la coada clasamentului si veneau dupa ceva puncte.in schimb ialomitenii erau odihniti deoarece nu bifase nici un joc cu o etapa in urma castigand la masa verde cu 3-0.avea sa fie o victorie muncita si chinuita insa cel mai important lucru de semnalat dupa acest joc erau cele 3puncte obtinute pe teren propiul la debutul pe banca tehnica a antrenorului prepelita.nici de aceasta data jocul ialomitenilor nu a fost unul incantator dar de aceasta data au reusit sa nu mai repete aceiasi gresealas ca in finalul cu ianca si sa castige la limita.urma apoi un alt joc greu tot acasa cu acs berceni in etapa viitoare,chiar ocupanta locului2 care inca mai spera ca poate prinde locul1.

11 ian. 2011

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL9

24.04.10 H17.00
LIGA3 SERIA2 ETAPA26
OIL TERMINAL CONSTANTA-UNIREA SLOBOZIA 0-3
in cadrul acestei etape unirea avea sa castige la masa verde cu 3-0,deoarece echipa constanteana nu a mai continuat sa activeze si in retur retregandu-se la sfarsitul turului,si conform regulamentului toate formatiile care urmau sa joace cu acestia aveau castig de cauza cu 3-0.

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL8

20.04.10 H17.00 stadionul municipal slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA25
UNIREA SLOBOZIA-CS DOMNESTI 1-3
la doar cateva zile distanta de la umilinta de la popesti,unirea avea sa intalneasca acasa o alta echipa renascuta in returul campionatului si care practica un fotbal foarte bun,mai precis echipa ilfoveana domnesti ocupanta locului4.slobozenii reusesc sa deschida scorul repede prin tudor,dar acest gol parca a fost cu ghinion deoarece chiar daca si-au mai creeat ceva ocazii la poarta ilfoveana nu au mai reusit sa puncteze pe tabela de marcaj.si astfel ocaziile se razbuna,oaspetii profitand de spatiile din defensiva si reusind sa intoarca rezultatul pe niste contraatacuri foarte taioase.la pauza scorul avea sa fie egal 1-1 si toti cei prezenti la stadion credeau cu tarie ca unirea va reusii sa marcheze golul prin care sa preia din nou conducerea.dar tot oaspetii au fost cei care au punctat si astfel la 1-3 ialomitenii aveau sa joace si cu un jucator in minus deoarece un junior sa accidentat si nu a mai avut cine sa intre in teren in locul sau,deoarece antrenorul rauta efectuase schimbarile.iata ca dupa esecul cu viitorul acasa,semiesecul cu ianca,urma inca o dezamagire din partea unirii pe teren propiul iar in urma acestui insucces gruparea din municipiu se vedea nevoita sa cedeze locul3.
in urma acestui joc publicul a inceput sa-si piarda rabdarea sa ceara demisia bancii tehnice si sa intre in conflict cu unii dintre jucatori.o infrangere care avea sa ai fie fatala tehnicianului raduta care va fii demis de la carma unirii,deoarece a avut ca obiectiv promovarea si in acel moment echipa era departe de locul1 si risca sa nu prinda nici locul3.astfel ca avea sa fie numit la carma corabiei ialomiteni un antrenor local recunoscut si apreciat de cei din jurul echipei pentru devotamentul acestuia pentru culorile galben-albastre.cel numit in functia de antrenor avea sa fie constantin prepelita un om legat de fotbalul ialomitean,si care se va ocupa in paralel si de abatorul dar si de unirea pana la finalul turului.

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL7

16.04.10 H17.00 stadionul viscofil-popesti leordeni
LIGA3 SERIA2 ETAPA24
VISCOFIL POPESTI LEORDENI-UNIREA SLOBOZIA 3-0
joc modest facut de ialomiteni,practic cel mai slab joc de pana atunci in fata unui adversar incomod la aceea vreme in special pe teren propiul.slobozienii veneau dupa o remiza ghinionista acasa cu ianca si nu prea erau increzatori ca pot obtine cele 3puncte puse in joc.gazdele au condus ostilitatile inca din start si au deschis scorul prin minutul29 la o nesincronizare a fundasilor centrali.pana la pauza avea sa fie 2-0 dupa o prestatie modesta a slobozenilor in prima parte.dupa pauza tot cei din popesti duc scorul la un 3-0,un scor prea dur,de forfait,care nu reflecta pozitia din clasament ocupata de ialomiteni.sa cunoscut la acest joc si lipsa omului principal responsabil cu golurile,v.gheorghe care a fost nevoit sa-si ispaseasca o etapa de suspendare in urma cumulului de cartonase galbene.in urma acestui joc unirea simtea si mai tare din spate rasuflarea in ceafa a celor din domnesti si viscofil care ai amenintau si mai serios pozitia a treia in clasament,si doar peste 4 zile urma sa intalneasca acasa pe domnesti principala rivala la locul3.

10 ian. 2011

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL6

09.04.10 H17.00 stadionul municipal slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA23
UNIREA SLOBOZIA-VIITORUL IANCA 1-1
avea sa fie un joc foarte greu cu un adversar incomod care sa agatat de orice minge,mai ales ca acestia se aflau in coada clasamentului si cautau cu disperare orice punct.slobozenii au evoluat foarte modest chiar de nerecunoscut in unele momente.un joc in care ocaziile create de unirea pot fii numarate pe degetele de la o singura mana.golul ialomitean avea sa vina in minutul81 cand v.gheorghe a transformat un penalty.cand toata lumea se pregatea sa plece de la stadion constienta ca unirea a mai obtinut inca 3puncte chinuite,avea sa pice bomba.o nesincronizare la schimbarea facuta la marginea terenului si o balbaiala colectiva in defensiva si oaspetii inscriu in extremis pentru un 1-1 nesperat.final trist de joc dupa o prestatie dezamagitoare si unirea incepea sa simta cum si locul3 e pus in pericol dupa acest joc

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL5

02.04.10 H16.00 stadionul comunal tunari
LIGA3 SERIA2 ETAPA22
CS TUNARI-UNIREA SLOBOZIA 1-3
dupa infrangerea grea din etapa trecuta in fata echipei viitorul constanta si cu sanse doar matematice la o eventuala promovare,pentru echipa din ialomita aceste etape incepeau sa nu mai aiba prea mare importanta decat pentru clasarea la final pe locul3,deoarece acesta avea sa fie obiectivul stabilit pentru acest sezon pana la final.oaspetii incep bine jocul de la tunari ca o echipa mare punand inca din start stapanire pe jumatatea cealalta de teren nelasand gazdelor nici o speranta.pana la pauza tabela de marcaj avea sa arate deja un confortabil 0-3.bineinteles ca nu putea sa lipseasca de pe lista marcatorilor si v.gheorghe cu doua reusite servit foarte bine de c.toma,care si el a reusit sa deschida scorul.sa vazut clar in prima repriza ca este o diferenta prea mare intre cele doua echipe si ca nu se pune problema echipei invingatoare.dupa pauza antrenorul rauta a introdus in teren si cativa juniori care nu prind prea des echipa,iar pentru unul dintre ei acest joc se putea lasa cu o accidentare destul de grava.aurel ilie avea sa fie lovit cu gheata in fata intentionat de adversar,fiind transportat de urgenta la spital.gazdele au reusit si ele golul de onoare dar care nu mai conta prea mult,ialomitenii reusind sa treaca peste socul pierderii in mare parte a promovarii si incercand sa lupte pana la capat.

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL4

26.03.10 H15.00 stadionul municipal slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA21
UNIREA SLOBOZIA-VIITORUL CONSTANTA 1-2
era o zi frumoasa de primavara la slobozia in care se juca derby-ul seriei,iar unirea i-si intalnea practic principala rivala la promovare pe viitorul constanta echipa aflata sub patronatul regelui fotbalului romanesc gheorghe hagi.un joc inchis foarte mult precum doi sahisti care asteptau greseala adversarului.ocazii putine in prima repriza,doar v.gheorghe incercand cate ceva dar cu suturi de la distanta care nu au deranjat prea mult echipa constanteana.de la pauza unirea iese decisa sa transeze disputa in favoarea sa,si astfel v.gheorghe ridica tribunele in picioare cu o executie frumoasa din interiorul careului.slobozenii incep sa viseze frumos si poate ca aceasta melancolie avea sa fie cea care va face ca oaspetii sa profite si sa reuseasca sa puna stapanire pe joc.la o greseala a portarului slobozean,fostul unirist chitu nu iarta si aduce egalarea pentru constanteni cu o lovitura de cap,iar hertu a scapat printre fundasii ialomiteni si din 16metrii a plasat balonul cu latul in poarta gazdelor si astfel sa scris povestea inca unui sezon ratat pentru unirea slobozia care nu-i mai ramanea decat sa joace pentru clasarea pe locurile2-3.

9 ian. 2011

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL3

19.03.2010 h14.00 stad comunal chirnogi
LIGA3 SERIA2 ETAPA19
VIITORUL CHIRNOGI-UNIREA SLOBOZIA 0-2
un joc ce trebuia sa se desfasoare cu o saptamana mai in urma dar din cauza conditiilor meteorologice ce s-au abatut in saptamana premergatoare jocului federatia romana de fotbal a fost nevoita sa suspende activitate in acel weekend si sa devanseze cest joc cu o saptamana mai tarziu.astfel ca fotbalistii au primit o vacanta de o saptamana dupa doar doua etape si unirea incerca sa pregateasca cu si mai mare atentie acesta deplasare tot in calarasi ca si la etapa de debut in retur.victoria era obiectivul principal al trupei lui rauta care nu concepea sa piarda nici un punct la aceasta deplasare.un joc modest facut de ialomiteni care au fost mai mult cu gandul la jocul ce va urma in etapa viitoare,practic cel de care se leaga sperantele tuturor,cel cu viitorul constanta de pe teren propiul.astfel poate se explica si evolutia slaba din aceasta deplasare.golul prim a fost marcat dintr-un penalty transformat de v.gheorghe in minutul37.partea secunda a fost mai animata cu echipa gazda fortand egalarea si chiar incercand sa cerseasca si un presupus penalty.unirea a stat la cutie pastrand acel avantaj luat la pauza,si sa muste pe contraatac asa cum avea sa o faca si in minutul76 cand nicusor avea sa aduca linistea si sa risipeasca orice emotii pe final.o victorie importanta obtinuta in deplasare care pregatea moralul ialomitenilor pentru dificilul duel de peste o saptamana cu lidera seriei.

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL2

05.03.10 H14.00 stadionul municipal slobozia
UNIREA SLOBOZIA-PETROLUL BERCA 5-0
dupa debutul bun facut cu o victorie la calarasi in acel retur de campionat,unirea avea sa intalneasca pe teren propiul la primul joc oficial pe anul 2010 pe echipa buzoiana pertolul berca de care a dispus chiar la ei in tur cu un categoric 6-0.avea sa fie un joc in care slobozenii au facut ce au vrut cu apararea oaspete care practic a parut ca a venit la slobozia doar sa bifeze si aceasta deplasare.v gheorghe eroul din etapa trecuta avea sa fie si in acest joc actorul principal al primei parti,acesta reusind o dubla si facand pentru repriza secunda misiunea si mai usoara pt unirea.vazand ca oaspetii antrenati de celebru romeo bunica nu schiteaza mai nimica,unirea domina si mai mult jocul cu fundasii la mijlocul terenului,iar cei din berca mai incaseaza 3goluri pana la final cu toate ca scorul putea fii si mai drastic.au mai punctat c.toma,rosu si nou intratul bogos la chiar prima atingere de balon.o victorie lejera care mentinea echipa ialomiteana in top3 al seriei cu sperante la promovare,obtinuta dupa un joc foarte bun dar si dupa o prestatie modesta a oaspetilor.

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com