adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul22

27.07.10 h20.30 stad ghencea bucuresti
CHAMPIONS LEAGUE-tur2 preliminar meci tur
UNIREA URZICENI-ZENIT SANKT PETERSBURG 0-0
dupa evolutiile foarte bune din sezonul trecut din grupele champions league unde au reusit cea ma buna performanta a fotbalului romanesc,unirea incerca sa patrunda si in acest an acolo sau macar sa ajunga in grupele europa league fiind constienta ca e mult mai greu de ajuns in liga decat in europa.astfel ca unirea avea sa-si masoare fortele cu o echipa care nu era una din fortele europei dar avea un buget imens in comparatie cu ialomitenii.totusi unirea a incercat sa tina piept tancurilor rusesti si au evoluat si o repriza in 10 jucatori.rusii au dominat jocul mai ales dupa eliminarea lui paduretu din minutul 38 cand acesta a lovit fara minge un adversar.arlauskis si galamaz au depus eforturi considerabile sa tina acel 0-0.prima ocazie de gol apare in minutul8 dar sutul expediat de kerjakov trece la mare distanta de buturile ialomitene.tot rusii au o ocazie de gol in minutul23 dar meira nu gaseste spatiul portii trimitand milimetric cu capul pe langa.in minutul 31 paduretu vede un rosu gratuit.fotbalistul roman atinge foarte usor pe kerjakov care cade teatral ca si cum ar fi fost lovit cu cotul.minutul40 arlauskis se intrebuinteaza serios la sutul lui kerjakov de la 30metrii,deturnand balonul in corner.la pauza este egal dar pe unirea o astepta o reprinza secunda mult mai grea.rusii revin decisi de la cabine si in minutul49 galamaz deviaza excelent un sut al aceluiasi kerjakov in corner.presing total si sufocant facut de rusi care tin unirea in propia jumatate de teren.arlauskis este de neinvins in minutul65 cand la poarta unirii este un asediu total.ocazie imensa si in minutul83 cand capul lui dany este scos miraculos de arlauskis.unirea replica tardiv in minutul 86 dar la cornerul lui marinescu,galamaz este la un pas de gol,mingea trecand alaturi.a fost un joc dominat clar de zenit care insa a avut de infruntat un portar in zile de gratie,acesta mentinand in viata sansele unirii pentru meciul din retur.
UNIREA:arlauskis,petre marin,galamaz,maftei,bordeanu,marinescu,paduretu,paraschiv,frunza,neaga,bilasco

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com