adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL17

11.06.10 H18.00 stadionul municipal-slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA34
UNIREA SLOBOZIA-CALLATIS MANGALIA 1-1
intotdeauna prima si ultima impresie comteaza,asa ca unirea era obligata sa lase o amintire placuta suporterilor ialomiteni la ultima reprezentatie din sezonul 2009/2010.fotbalistii galben-albastrii intalneau o echipa dobrogeana care avea si ea la randul sau sa puna mari probleme defensivei ialomitene,asa cum au facut echipele din judetul vecin de la rasarit.cei din mangalia erau si ei cu gandul la locul3 pe care il puteau obtine daca bateau la slobozia.unirea era deja cu gandul la vacanta,iar debutul de meci este unul slab iar dupa un sfert de ceas fundasul toma faulteaza in careu si astfel oaspetii obtin un penalty din care deschid scorul..golul primit avea sa trezeasca din somn echipa municipala care era constienta ca doar macar un egal ai putea clasa pe locul3 si astfel ar fii indeplinit obiectivul si evident aveau o vacanta linistita si cu ceva bani in buzunare.unirea incepe sa domine jocul sa urce mai mult in cealalta jumatate de teren si sa impinga pe oaspeti sa greseasca.astfel la o faza in careul mangaliot,acestia in incercarea disperata de a indeparta pericolul aveau sa gafeze,mingea ajunge la avanu care restabileste egalarea.rezultatul avea sa se pastreze si dupa pauza canf slobozenii nu au mai fortat jucand la trecerea timpului si incercand sa paseze cat mai mult pentru a mentine posesia mingiei.toma ar fii putut sa dea lovitura,dar e adevarat ca si oaspetii pe final puteau sa plece cu toate cele 3 puncte pe fondul unei evidente automultumiri a ialomitenilor,cand acestia aveau sa respinga in extremis un balon de pe linia portii.fluierul final avea sa consemneze o remiza intre ele doua echipe dar si multumirea ialomitenilor care incheiau cu un rezultat de egalitate pe teren propiul,atat cat le trebuiau pentru clasarea pe locul3 care este conform cu realitatea,mai ales ca unirea pornea cu sanse mici la promovare in fata echipei patronate de gheorghe hagi.

CONCLUZII FINALE
3.unirea slobozia 34 20 5 9 71-33 65
-a avut al 6-lea atac din serie
-a avut a patra aparare din serie
-cel mai bun jucator al echipei a fost viorel gheorghe
-a avut al treilea marcator din serie pe voirel gheorghe cu 20goluri,lider fiind hertu(viitorul) cu 23 reusite,13 in tur fiind marcate in tricoul echipei slobozene.
-loc2 la golgheterii echipei a fost toma cu 7goluri.

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL16

04.06.10 H18.00 stadioul carmen silva-eforie sud
LIGA3 SERIA2 ETAPA33
CS EFORIE-UNIREA SLOBOZIA 1-0
venea si ziua meciului de la eforie intr-o zi frumoasa de vara la inceput de iunie si toata lumea din staful slobozean declara ca nu va merge la eforie la plaja ci sa joace fotbal,si sa vina acasa cu toate cele 3puncte.din pacate socoteala de acasa nu sa potrivit si cu cea de la malul marii,deoarece eforie era o formatie greu de invins pe teren propiul,iar acest lucru avea sa-l simta si trupa din baragan.unirea a rezistat 35minute fara sa ia gol,dupa care constantenii au stiut sa se apere grupat sa tina de minge cat mai mult si sa fragmenteze jocul atunci cand se vedeau dominati de ialomiteni.chiar daca aveau sa piarda acest meci ialomitenii primeau ajutor de la contracandidatele la locul3 acestea impiedicandu-se pe rand in meciurile avute.obiectivul propus de conducere de a se clasa pe podium putea fi atins doar daca in ultimul joc de acasa cu callatis unirea scotea un rezultat de egalitate,acesta fiind practic singurul stimulent pt fotbalistii ialomiteni pentru ultima etapa.

17 ian. 2011

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL15

28.05.10 h18.00 stadionul municipal slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA32
UNIREA SLOBOZIA-CSM MEDGIDIA 3-2
o victorie asteptata de ceva timp de publicul ialomitean dar si aceasta obtinuta cu ceva emotii pe final.o prima repriza apartinand in intregime unirii care la pauza avea un avantaj de doua goluri prin reusitele lui nitor si a cristea.oaspetii forteaza si ei dupa pauza revenirea pe tabela si au cateva bune oportunitati,pana la urma reusind sa reduca din handicap si sa prinda curaj ca pot scoate mult mai mult de la acest joc.prepelita muta inspirat si arunca in teren pe tanase care nu are nevoie de prea multe atingeri de balon si urca scorul la 3-1.probabil multumiti cu rezultatul slobozenii cedeaza oaspetilor initiativa pe final iar acestia nu stau pe ganduri prea mult timp si trec la treaba reusind sa marcheze si golul2 schimband tabela la 3-2,dar pe aceiasi indecizie a apararii care era deja cu gandul la vestiare si la meciul urmator.pana la finaljocul a curs greu pentru unirea care a trebuit sa se intrebuinteze serios pentru a pastra cele 3 puncte ,care coraborate cu rezultatele obtinute de celelalte echipe puneau pe slobozeni in postura de favoriti la ocuparea locului3 la final de campionat.

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL14

22.05.10 H18.00 stadionul sintetic gloria buzau
LIGA3 SERIA2 ETAPA31
PARTIZANUL MEREI-UNIREA SLOBOZIA 0-1
dupa egalul cu echipa secunda a farului de pe teren propiul,unirea urma sa joace in deplasare la buzau pe un teren sintetic,deoarece cei din merei nu aveau terenul omologat pentru liga3 si jucau jocurile considerata acasa la buzau.meciul sa jucat sambata si nu vineri asa cum s-au jucat si celelalte partide ale etapei.unirea sa adaptat ceva mai greu cu suprafata de joc deoarece echipa ialomiteana a jucat pana atunci doar pe gazon natural iar diferenta se vedea.gazdele au presat cat au putut incercand sa inscrie repede dar de aceasta data apararea slobozeana a fost la inaltime rezistand.dupa ce unirea a simtit ca cei din merei nu mai au benzina au trecut la carma jocului si au inceput asaltul la poarta buzoiana,care a fost bombardata din toate pozitiile.pana la urma avea sa vina si golul izbavitor care aducea cele 3puncte importante de care unirea avea nevoie pentru a putea spera din nou la locul3 la final.

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-EPISODUL13

14.05.10 h18.00 stadionul municipal slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA30
UNIREA SLOBOZIA-FARUL2 CONSTANTA 4-4
un meci frumos cu faze multe de poarta de o parte si de alta,fapt care a dus la un joc frumos cu multe ratari dar si 8goluri.daca atacul a mers foarte bine la ialomiteni,din pacate axul central dar si fundasii laterali au gresit din nou iar antrenorul prepelita si-a dat seama ca acolo va trebui sa lucreze si mai mult pe viitor.cei care au deschis primii scorul au fost chiar oaspetii care au profitat din plin de o aparare adormita a unirii.v gheorghe se trezeste si el la viata dupa o pauza de cateva etape in care nu mai marcase si reuseste sa egaleze fiind aclamat la scena deschisa pentru acest gol.acelasi jucator reuseste ca dupa 25minute unirea sa preia conducerea pe tabela si se parea ca jocul se va indrepta spre un succes ialomitean.din pacate punctul slab ialomitean este taxat din nou de oaspeti pana la pauza care restabilesc echilibru si pe tabela.toma risca si ia o actiune pe cont propiu oprindu-se doar la cativa metrii in fata portii constantene de unde a sutat cu sete readucand unirea in avantaj.cei de la farul revin in joc si avand in lot si cativa jucatori de la echipa mare reusesc iar egalarea ba chiar sa si preia conducerea.finalul este unul dominat de unirea in cautarea egalarii pe fondul unei automultumiri a faristilor care incercau sa tina de rezultat.cere care avea sa salveze onoarea ialomitenilor este popescu care egaleaza la 4-4 si putea devenii chiar eroul acestei partide daca in ultimele secunde din prelungiri era mai inspirat si nu rata o ocazie imensa.astfel unirea termina un joc in care apararea a gafat in mod inexplicabil si v gheorghe sa dovedit inca o data ca este un om de baza in agrenajul ialomitean.

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com