FOTBALIALOMITA.WEEBLY.COM este viitoarea noastra adresa incepand din vara

adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

31 dec. 2010

retrospectiva 2010-unirea urziceni-ultimul episod

Am ajuns dragi prieteni si la ultimul episod dedicat echipei de fotbal unirea urziceni.Orice poveste frumoasa incepe cu ''a fost odata'',si asa va fii si in cazul echipei ialomite.Din pacate incepand cu acest an aceasta echipa va devenii doar o amintire,iar criza financiara a lovit si in fotbal destul de puternic.Incepand din vara lui 2010,echipa a inceput incet sa se destrame datorita nemainplicarii patronului acesteia in finantarea sa.Astfel ca rand pe rand au plecat managerul general mihai stoica,apoi directorul sportiv narcis raducanu,si culminand cu demisia antrenorului rony levi.Apoi toate obiectivele au cazut pe rand.Ratarea calificarii in play-off champions league,si eliminarea rusinoasa din play-off europa league.A urmat apoi plecarea masiva a celor 7jucatori de baza la steaua si in locul lor au venit niste pusti talentati dar fara prea mare experienta in liga1,si acest fapt sa vazut in rezultatele modeste.Unirea a devenit in doar cateva luni de la o candidata la titlu intr-o echipa ce se bate la retrogradare.Si astfel povestea frumoasa la urziceni se incheie brusc.Incepand din acest an echipa se muta la chiajna iar din vara va schimba si denumirea.Peste stadionul din urziceni se va asterne linistea,iar atentia fotbalului ialomitean va fii mutata la slobozia unde tinem pumnii stransi pentru promovarea altei uniri macar la liga2.Multumim unirea ca ai existat si ai reprezentat cu cinste si onoare fotbalul ialomitean atat in tara cat mai ales in europa.Ramai cu bine oriunde te vei afla...
PS..in cele din urma afacerea cu chiajna a cazut si astfel echipa va juca tot la urziceni pe stadionul tineretului sub aceleasi culori si acelasi nume si in retur.

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul43

27.11.10 h18.00 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA17
UNIREA URZICENI-SPORTUL STUDENTESC BUCURESTI 2-1
ultimul joc al acestui tur de campionat avea sa aduca fata in fata doua echipe avide de puncte si cu situatii asemanatoare in clasament,ambele zbatandu-se in hora retrogradarii.ialomitenii nu mai castigase un joc de la acea victorie cu dinamo de pe teren propiul si vroiiau ca pe final de sezon sa lase o impresie placuta publicului spectator.unirea se aseaza repede cu tot arsenalul in jumatatea studentilor si incepe un adevarat iures.rusescu nimereste bara,iar semedo este inchis perfect in minutul8 de viciu.cernea se face de ras in minutul17 si da posibilitate studentilor sa deschida scorul contrar cursului jocului,prin balan care profita de un cadou facut mult mai devreme decat luna cadourilor din partea portarului ialomitean care in dorinta de a pasa la un coechipier il fericeste pe student cu o pasa perfecta de gol.si cam atat la capitolul ocazii de gol pentru sportul.gazdele pun presiune pe careul bucurestean cautand egalarea pana la pauza.in repriza secunda maftei aduce si egalarea mult dorita in minutul48 cu un sut din interiorul careului mic.jocul se deschide si ambele echipe incearca sa da lovitura.se joaca frumos si uneori la spectacol,dar norocul surade lui semedo in minutul73 si acesta avea sa reuseasca un gol foarte im portant in economia clasamentului la final.pana la fluierul final atat unirea cat si sportul au actiuni bune de poarta dar niciuna dintre ele nu mai reuseste sa schimbe ceva pe tabela si ialomitenii obtin o victorie foarte importanta si asteptata de mult timp.
UNIREA:cernea,musat,mehmedovici,maftei,epaminonda,muzac,semedo,todoran,paduretu,blay,rusescu

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul42

22.10.10 h18.00 stadionul astra-ploiesti
LIGA1 ETAPA16
ASTRA PLOIESTI-UNIREA URZICENI 1-0
ultima deplasare din acest an pentru unirea avea insa sa fie si cea mai scurta deoarece se deplasau la doar cativa zeci de kilometrii la ploiesti,unde incercau sa scoata ceva puncte mai ales ca situatia nu era una deloc roza in clasament.si unirea a fost foarte aproape de a pleca cu un punct,dar tot un ialomitean avea sa ingenuncheze trupa din baragan.mihalcea pune perfect capul la o centrare si din 10 metrii i-l invinge pe cernea in minutul 90+1.o prima repriza foarte saraca in ocazii cu o defensiva bine pusa la punct a unirii,care nu a dat prea multe oportunitati ploiestenilor pentru a-si creea prea multe ocazii.nu au fost ocazii prea mari de gol in prima repriza pentru ca sa incheiat la egalitate 0-0,si ialomitenii pareau multumiti cu acest scor,in timp ce prahovenii aveau si ei mare nevoie de victorie pentru a se distanta de zona retrogradarii.astfel ca cele doua echipe lasa garda jos si ies mai decise de la vestiare incercand sa-si aplice una alteia lovitura de gratie.incep insa si precipitarile in fata portilor astfel ca actorii incep sa se intreaca in gafe care mai de care,si in executii haioase ca la nivelul campionatului judetean.poate ar fii de notat doua ocazii bune pentru unirea,cea din minutul52 cand sutul bun pe spatiul portii este scos in extremis de miron,iar in minutul83 fl.matei nu nimereste poarta ci doar pe acelasi miron,astfel ca acea mare ocazie avea sa se razbune in prelungiri cand mihalcea aduce bucuria in tabara gazdelor cu golul izbavitor.avea sa fie inca o partida slaba facuta de unirea,dar care cu putin noroc pe final putea chiar sa castige sau sa termine la egalitate.
UNIREA:cernea,epaminonda,mehmedovici,maftei,musat,muzac,goge,todoran,paduretu,semedo,rusescu

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul41

13.11.2010 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA15
UNIREA URZICENI-FC TIMISOARA 1-1
se anunta a fii un meci foarte greu pentru echipa ialomiteana deoarece intalnea una dintre formatiile cu pretentii la titlu si fiind inainte de acest joc singura echipa din romania care nu cunoscuse gustul infrangerii.unirea a reusit in doua editii la rand sa le sufle mai mereu obiectivul timisorenilor,in primul an titlu de campioana si in cel de-al doilea un loc2.avea sa fie un rezultat de egalitate care nu folosea la nimeni,deoarece timisoara chiar daca nu pierdea ramanea la distanta fata de liderul din galati,iar unirea nu putea sa salte dintre ultimele patru echipe din coada clasamentului.a fost o prima repriza foarte slaba,parca cele doua echipe temandu-se una de cealalta si jucand mai mult la mijlocul terenului.iar daca ma spunem ca si cei doi portari au cam somat,si ca doar pantilimon avea sa fie deranjat in minutul45 de rusescu cu primul sut pe poarta,avem in fata cam ceea ce sa intamplat in prima repriza.iar daca cele doua echipe nu au facut ceva sa iasa in evidenta,avea sa o faca centralul intalnirii care fluiera finalul primei reprize mai devreme cu 4minute.toata lumea ramane uluita de aceasta decizie si jucatorii se indreptau deja spre vestiare,cand la consultarea cu arbitrul de rezerva,centralul revine asupra deciziei si spre amuzamentul spectatorilor recheama echipele in teren.contra e nevoit sa mute ceva in jocul timisorean care scartaia serios fara vedeta zicu suspendat si deja cu sepsi accidentat.astfel ca acesta face o schimbare inspirata si il baga pe popovici care inscrie in minutul55 primul sau gol in liga1.unirea reactioneaza tardiv prin rusescu cu vre-o doua suturi de la distanta care ai dau ceva emotii lui pantilimon.jocul se parea ca va curge spre o victorie chinuita a timisoarei,dar todoran are o sclipire in minutul80 cand scapa de capcana jocului la ofsaid facuta de apararea oaspete,patrunde in careu si suteaza de la 10metrii perfect la coltul lung pentru un 1-1 just,mai ales dupa ceea ce sa jucat pe teren.ialomitenii reusesc sa scape neinvinsi si dupa aceasta partida,mai ales ca timisoara nu reusea sa o invinga pe unirea niciodata pana la acest joc.
UNIREA:cernea,musat,mehmedovici,maftei,blay,goge,todoran,muzac,filip,semedo,rusescu.

29 dec. 2010

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul40

08.11.10 h17.00 stadionul gloria-buzau
LIGA1 ETAPA14
VICTORIA BRANESTI-UNIREA URZICENI 4-1
la prima vedere parea o deplasare mai accesibila pentru unirea mai ales ca juca la buzau acolo unde echipa din branesti nu avea un public numeros si care sa puna presiune pe echipele oaspete.dar socoteala de acasa nu sa potrivit si cu cea din targul crangului,acolo unde ialomitenii aveau sa fie invinsi din nou la scor dupa umilintele gen galati si cfr,si se vedea faptul ca unirea sufera enorm si ca lotul actual nu poate face fata ligii1.o prima repriza au reusit si cei din urziceni sa faca ca acea socoteala de acasa planuita sa le si iasa.oaspetii incep bine jocul iar in minutul8 apare si prima situatie de gol cand todoran il intinde serios pe stoicescu care scoate in extremis golul ca si facut.acelasi todoran se dovedeste inspirat cu o pasa de geniu la semedo in minutul24,care avea sa si deschida scorul.cam atat pentru unirea care nu mai conteaza in joc si este supusa unei dominatii totale de branesteni.si cand toata lumea era cu ochii pe ceas pregatiti pentru a lua pauza,teo craciunescu este impresionat de caderea artistica a lui avram si acorda penalty.incepe o adevarata nebunie cu echipa ialomiteana protestand vehement la aceasta faza,din care maftei se alege cu un galben.in cele din urma in minutul 45+4 olariu avea sa transforme cu siguranta acel penalty si sa faca 1-1 pe tabela la pauza.gazdele ies decise de la cabine si in minutul48 avram a driblat un fundas ialomitean si suteaza tare dar mingea intalneste transversala.in minutul50 penalty clar pentru unirea la o faza in care marincau loveste cu pumnul pe mehmedovici in spate si cade brusc avand avand nevoie de urgenta de interventia medicilor.gazdele trec la timona jocului si in minutul72 simion inscrie in stanga portii lui balgradean cu un sut plasat din careu.dupa doar 2minute balgradean il agata in careu pe popa si acelasi olariu duce scorul la 3-1.unirea se prabuseste si nu mai reactioneaza la jocul branestiului si primeste si golul patru de la coman care marcheaza in minutul88 un gol frumos cu capul.si astfel avea sa se scrie si acest rezultat,care este insa unul pe nedrept daca tinem cont ca la scorul de 0-1 gazdele au primit cadou un penalty,iar la 1-1 urziceniul a avut un penalty plus o eliminare pentru jucatorul care a faultat.
UNIREA:balgradean,blay,epaminonda,mehmedovici,musat,semedo,maftei,muzac,todoran,fl.matei,rusescu, rezerve:sarbu,d.lupu,l.filip,tosca,vaduva,baftoi,bara

retrospectiva-unirea urziceni-episodul39

01.11.10 h18.30 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA13
UNIREA URZICENI-UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-2
umilita serios dupa deplasarea de la cfr si cu lotul decimat,unirea avea de infruntat o echipa care nici ea nu se regasea mai ales ca se afla sub bagheta lui piturca.craiova dezamagea acasa,dar in schimb avea evolutii foarte bune in deplasare.oltenii nu uitau ca in retur erau pur si simplu ingenunchiati chiar la ei acasa (tn.severin) cu un 1-4 de unirea care se lupta atunci pentru recastigarea campionatului.despre gazde nu sunt multe de spus deoarece la capitolul gol marcat in cele12 etape era o seceta foarte mare,doar 6goluri.cam putin tinand cont ca sezonul trecut au terminat cu al 2-lea atac al campionatului.gazdele au incercat sa rezolve repede meciul dar in minutul10 stanca e ocrotit de zeita fortuna pentru ca muzac are o executie mediocra si nu gaseste poarta din cativa metrii.todoran nu mai greseste tinta in minutul34 cand deschide scorul cu un vole frumos dar si cu ajutorul portarului oltean.centralul hategan vede un hent in careul ialomitean si da posibilitate craiovei sa revina pe tabela cu golul inscris de gorgatov din minutul50.in minutul60,in schimb,acelasi fluieras nu mai vede si penalty-ul de la arm.karamyan si lasa jocul sa curga spre uluirea celor aflati in tribuna.unirea incepe sa stapaneasca serios jocul si ocaziile curg la poarta oltenilor,astfel ca toti se intrebau cat va mai dura pana la marcarea golului2.dar golul avea sa cada in cealalta poarta la o faza in care dananae centreaza de pe dreapta si dina impinge balonul in poarta.urziceniul putea sa egaleze pe final in minutul88 cand ciuca se impiedica in minge dar semedo nu il poate invinge pe stanca.tot pe final fl.matei trimite un sut sanatos in minutul90+2 si stanca pastreaza punctele in tabara oltenilor.inca o infrangere grea pentru unirea care coboara si mai mult in zona periculoasa a clasamentului si zilele frumoasa in care lumea pleca fericita de fiecare data de la stadionul din urziceni,pareau demult apuse si speranta ca acestea sa revina sunt tot mai mici.
UNIREA:balgradean,blay,epaminonda,mehmedovici,musat,semedo,muzac,maftei,todoran,art.karamyan,goge. rezerve:sarbu,fl.matei,tosca,l.filip,baftoi,arm.karamyan,d.lupu

28 dec. 2010

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul38

27.10.10 h18.00 stadionul gloria-bistrita
CUPA ROMANIEI 1/8
GLORIA BISTRITA-UNIREA URZICENI 1-0
fara prea mare tragere de inima si cu rezultate dezastruoase in ultimele etape din campionat,unirea era nevoita sa joace si acest joc din cupa romaniei mai ales ca nu prea era interesata de aceasta competitie,din moment ce situatia financiara era una alarmanta iar in campionat era intr-o pozitie retrogradanta.nu cu mult timpo in urma cele doua echipe remizau,dar dupa un joc dominat de gloria care insa nu l-a putut invinge pe cernea nici macar de la punctul de la 11metrii.o singura faza cu adevarat periculoasa in prima repriza in minutul35 cand junior moraes avea sa nimereasca transversala cu un sut din afara careului.bistrita apasa pe pedala de acceleratie dupa pauza si incep sa apara ocaziile.in minutul63 balgradean scoate uluitor de sub transversala voleul lui velcovici pentru ca si goge sa evite un gol ca si facut respingand de pe linia portii.vine si golul in minutul67 cand b.moraes inscrie perfect cu capul la o centrare venita de pe extrema de la bejenaru.gloria se vede multumita cu acest gol si nu mai forteaza prea mult preferand sa tina de minge si sa paseze la trecerea timpului.unirea incearca si ea ceva dar foarte timida exact la final cand semedo din unghi suteaza periculos dar in plasa laterala.si astfel avea sa se incheie si aventura ialomitenilor in cupa romaniei,o competitie care parea ca mai mult avea sa-i incurce.
UNIREA:balgradean,blay,epaminonda,mehmedovici,musat,goge,todoran,semedo,arm.karamyan,art.karamyan

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul37

24.10.10 h20.30 stadionul dr radulescu-cluj
LIGA1 ETAPA12
CFR CLUJ-UNIREA URZICENI 3-0
in aceasta etapa unirea urma sa intalneasca formatia care de fiecare data i-a pus serioase probleme si pe care nu a invins-o in nici un meci jucat pana in acel moment.totusi cfr era favorita clara a acestei partide deoarece juca acasa si avea un lot cu mult peste ce avea unirea la acea ora.ambele echipe se intalnise si cu ceva timp in urma cand au deschis sezonul fotbalistic 2010/2011,dar acum datele problemei erau cu totul diferite,daca in acel joc la ialomiteni juca vechea garda si era o stabilitate aparent linistita.acum la urziceni instabilitatea era cuvantul de ordine.revenind la joc sa spunem ca unirea nici nu sa vazut la acest joc fiind dominata clar la toate capitolele de clujeni,cu toate ca au reusit sa tina tabela nemodificata timp de70 minute.ba mai mult ialomitenii au ramas si in 10jucatori din minutul22 dupa eliminarea lui rusescu.cfr a inceput furtunos si rada in minutul7 loveste transversala.unirea a incercat si ea ceva dar destul de timida,singura ocazie fiind cea a lui art.karamian cand a incercat un sut de la distanta care insa sa dus putin peste.doar de doua minute au avut nevoie cei de la cfr pentru a rezolva meciul.minutul69 tony bate o lovitura libera,bjelanovic incearca o foarfeca dar nu se intalneste cu mingea,aceasta ajunge la traore care este cu spatele la poarta,dribleaza si suteaza pe sub cernea cu un sut plasat la coltul lung.nu trec decat cateva secunde,ialomitenii incep de la centru terenului dar pierd foarte repede mingea care ajunge la bastos,care face un contraatac perfect si trimite la de zerbi care inscrie lejer golul desprinderii.dupa golul primit unirea cedeaza teren si primeste si golul3 de la acelasi de zerbi care executa perfect o lovitura libera de la marginea careului ducand scorul la unul de neprezentare pentru ialomiteni.evolutie stearsa a unirii si pe fondul eliminarii lui rusescu din minutul22 care a destabilizat complet tactica oaspetilor.
UNIREA:cernea,musat,blay,mehmedovici,goge,art.karamyan,muzac,todoran,semedo,rusescu,arm.karamyan

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul36

15.10.10 h18.00 stadionul tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA11
UNIREA URZICENI-GAZ METAN MEDIAS 0-1
unirea era in forma dupa succesul cu dinamo si egalul de la bistrita si dorea sa continue aceiasi evolutie si in partida de acasacu gaz metan,o formatie care a dat mereu batai de cap ialomitenilor.si meciul din aceasta etapa avea sa fie unul dramatic,mai ales pe finalul sau.apararea exacta a unirii pana atunci,mai ales acasa unde cu greu lua gol avea sa cedeze o singura data exact in final.gazul a incercat sa deseneze frumos la mijlocul terenului fiind foarte bine asezat de matematicianul pustai.de notat nu prea am avut ce la capitolul ocazii mai periculoase in prima parte decat faza din minutul45 cand plesca se intrebuinteaza serios sa scoata o minge grea de sub transversala la un vole a lui muzac.in partea secunda unirea forteaza mai mult poarta mediasului dar nu creeaza pericol prea mare la poarta lui plesca.avantati in atac,ialomitenii uita de defensiva,iar in minutul70 scapat singur cu cernea pe un contraatac,silvasan este deposedat in extremis de musat.finalul este unul foarte incins cu echipa oaspete dominand,astfel ca in cel de-al doilea minut al prelungirilor,todea reusea golul oaspetilor preluand o excelenta centrare pe piciorul drept,si cu un sut plasat cu stangul pe langa cernea.a fost unjoc modest facut de cele doua echipe fara prea multe ocazii mari la cele doua porti,si la care se parea ca un egal va multumii ambele tabere.astfel gazdele aveau sa piarda puncte inportante pe teren propiul si sa le arunce in zona nisipurilor miscatoare.
UNIREA:cernea,goge,muzac,mehmedovici,musat,arm.karamian,semedo,maftei,todoran,atim.karamyan,rusescu

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul35

02.10.10 h18.00 stad gloria-bistrita
LIGA1 ETAPA10
GLORIA BISTRITA-UNIREA URZICENI 0-0
urma asadar pentru echipa ialomiteana doua deplasari consecutive intr-un interval foarte scurt la bistrita.prima data era jocul din campionat,iar cea de-a doua pentru jocul din cadrul 1/8 cupa romaniei.asadar unirea cu un lot tanar fara experienta in liga1,venea la bistrita cu gandul de a nu pierde si a incerca sa castige in extremis mai ales ca aveau moral bun dupa victoria cu dinamo.se stie faptul ca gloria a fost cea care a barat sezonul trecut drumul unirii spre reeditarea titlului de campioana.ca si in meciul desfasurat in primavara,unirea a reusit sa plece neinvinsa si de la aceasta deplasare.avea sa fie un joc slab calitativ cu ocazii putine,fotbal cu lingurita oferit de cele doua echipe.in prima repriza am consemnat ocazia lui bruno moraes din minutul11 care din cadere trimite din pozitie buna pe langa poarta lui cernea.acelasi jucator avea sa-l intinda serios pe cernea in minutul28 dar portarul oaspete retine cu ceva emotii mingea.faza de gol si in minutul38 cand b.moraes scapa singur spre poarta dar din pozitie centrala suteaza defectuos.minutul45 la un duel muzac cu b.moraes,centralul acorda penalty pentru bistrita.bate jucatorul faultat dar cernea ghiceste coltul si reuseste sa respinga trimitand la vestiare echipa ialomiteana fara gol primit.in repriza secunda tot bistrita ataca dar ocaziile mai clare lipsesc,b.moraes fiind cel mai periculos atacant advers.oaspetii se vad si ei in joc in minutul69 cand centrarea lui karamyan este reluata cu capul pe langa poarta de rusescu.la bistrita apare in locul lui b.moraes un alt jucator ofensiv,bawab care are si el cateva incercari,cea mai frumoasa fiind cea din minutul86 cand foarfeca acestuia este retinuta fara probleme de cernea.cam atat despre acest joc in care bistrita a incercat mai mult,iar unirea sa aparat grupat incercand sa iasa pe contraatac.un rezultat de egalitate ca si in primavara,dar cele doua echipe se vor duela si in faza 1/8 cupa romaniei peste doar cateva zile si tot la bistrita.
UNIREA:cernea,goge,muzac,maftei,mehmedovici,musat,semedo,paduretu,todoran,tosca,rusescu

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com