adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul34

27.09.10 h20.00 stad tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA9
UNIREA URZICENI-DINAMO BUCURESTI 1-0
sifonati rau dupa deplasarea de la galati si dupa un succes scontat in cupa romanei,cei din urziceni urmau sa primeasca acasa pe dinamo,o echipa care cauta de mult timp razbunarea pentru cele doua titluri pierdute in urma unor jocuri cu unirea.fara multe din vedetele de anul trecut si lasata in voia sortii de patron,unirea mai reuseste sa faca o victima dupa ce nu cu mult timp in urma cadea si steaua.dinamo a jucat mai mult cu gandul la aparare,stiind ca este una foarte vulnerabila,si a uitat sa mai si atace.cu vechile piese din anii trecuti la timona,maftei,rusescu si semedo,unirea avea sa faca un joc tactic foarte bun de aparare si sa replice foarte taios pe contraatac.prima faza mai periculoasa pentru unirea avea sa aduca si golul partidei.garat va comite un hent in careu si penalty-iul este transformat cu siguranta de rusescu care face 1-0 in minutul35.la pauza andone tuna si fulgera in vestiar,iar dinamo forteaza golul egalizator,n'doye si rubio au doua bune ocaziidar sansa surade ialomitenilor.din minutul71 garat vede cartonasul rosu si lasa pe oaspeti in 10jucatori facilitand si mai mult misiunea gazdelor in obtinerea victoriei.in minutul85 rusescu prinde un sut bun dar transversala avea sa se opuna desprinderii.cernea are si el un reflex bun in minutul 88 cand se opune egalarii la o faza a lui alexe,si scoate un gol ca si facut de pe linia portii.timpul se va scurge incet dar sigur spre o noua victorie a gazdelor care reusesc sa faca un alt joc bun si un rezultat mare in fata echipelor cu pretentii la titlu de campioana.
UNIREA:cernea,musat,mehmedovici,maftei,epaminonda,tosca,paduretu,todoran,goge,semedo,rusescu. rezerve:balgradean,d.lupu,muzac,vaduva,fl.matei,arm.karamyan,baftoi

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul33

22.09.10 h16.00 stad tineretului-urziceni
CUPA ROMANIEI 1/16
UNIREA URZICENI-DELTA TULCEA 1-0
unirea pornea ca fovorita in fata divizionarei secunde delta si cauta sa nu se faca de ras si sa paraseasca cupa invinsa de o echipa din liga secunda.cu o formatie tanara improvizata,gazdele erau nevoite sa bifeze si acest joc,care oricum le ingreuna si mai mult situatia ,mai ales ca obiectivul principal era campionatul si salvarea de la retrogradare.golul a fost marcat de baftoi in minutul11.semedo trece in viteza pe langa lorincz,centreaza perfect la baftoi si acesta avea sa impinga elegant balonul in plasa.oaspetii au si ei o ocazie periculoasa in minutul35 cand ghiuleaua de la 30metrii a lui coconasu nimereste stalpul portii lui cernea.dupa pauza tulcenii domina jocul cautand egalarea.oaspetii mai au o ocazie de egalare in minutul80 dar aceiasi bara il va salva pe cernea de la gol,barele fiind aliate cu acesta in acest joc.astfel unirea obtine o victorie chinuita si pe alocuri parea chiar a fii una nedorita deoarece incarca si mai mult programul foarte obositor al fotbalistilor ialomiteni si le solicita inca un meci in plus si timp de odihna foarte scurt pentru refacere.insa trebuia obtinuta aceasta victorie pentru ca unirea sa nu fie eliminata din cupa de o echipa de liga2 si mai ales la ea acasa.

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul32

18.09.10 h17.00 stad otelul-galati
LIGA1 ETAPA8
OTELUL GALATI-UNIREA URZICENI 4-1
examen deosebit de greu pentru tineriifotbalisti ialomiteni la deplasarea de la galati,acolo unde intalneau o echipa aflata pe val si care era intre fruntasele campionatului,si jucau un fotbal frumos apreciat de toata lumea din fotbalul romanesc.otelul se temea si ea insa de aceasta echipa necunoscuta a unirii care reusise cu o etapa in urma sa produca bomba campionatului de pana atunci.gazdele iau meciul in serios si pun sub asediu poarta lui belgradean.defensiva ialomiteana cedeaza si viglianti gaseste golul cu un sut perfect din afara careului la coltul lung.avea sa vina si minutul23 cand la un duel rapa-rusescu,ultimul este faultat in careu si obtine un penalty transformat de todoran care aduce egalarea.cei prezenti erau uluiti si vedeau deja un joc foarte echilibrat cu o echipa ialomiteana capabila de si mai mult,mai ales ca gazdele din minutul37 raman in inferioritate numerica dupa ce iorga vede rosul la un fault dur asupra lui muzacu.astfel unirea intra la pauza in avantaj cu un om in plus si cu un rezultat de egalitate.dupa pauza unirea cauta sa tina de rezultatdar experienta mica a celor de la urziceni avea sa-si spuna cuvantul deoarece giurgiu in minutul60 prinde un sut bun din careu si duce otelul in avantaj.e momentul in care unirea cade psihic si otelul domina autoritar avand alte ocazii,viglianti cu capul mingea loveste bara,paraschiv il ia la tinta pe belgradean.in minutul70 se face 3-1,viglianti trimitand cu capul din fata portii.gol de generic in minutul90 cand portarul oaspete este prins iesit din poarta si de la 45metrii giurgiu marca golul etapei.atfel ca dupa doua succese consecutive, oaspetii primesc o lectie de fotbal de la otelul,iar pentru unirea urma o alta partida foarte grea in etapa viitoare.
UNIREA:balgradean,musat,maftei,epaminonda,tosca,semedo,paduretu,muzac,todoran,rusescu,baftoi. rezerve:arm.karamyan,vaduva,sarbu,lupu,pazon,bara.

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul31

11.09.10 h20.30 stad tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA7
UNIREA URZICENI-STEAUA BUCURESTI 1-0
a fost un meci asupra caruia a planat multe suspiciuni cum ca echipa oaspete va castiga lejer la urziceni,mai ales ca intre cele doua echipe avusese loc importante mutari de jucatori.astfel de la urziceni plecau 7jucatori iar unirea primea in schimbul lor pe cei de la steaua2 si cativa tineri pe care marius lacatus nu i-a oprit in lotul largit al stelei,cedandu-i pentru acomodarea cu liga1 la unirea.patronul stelei avea sa-si muste rau degetele la finalul jocului cand a declarat ca mai bine pastra pustii stelei la lot si nu se mai pacalea cu cei adusi de la urziceni care au evoluat foarte slab in acest joc si probabil si intimidati ca evoluau pe terenul unde nu cu mult timp in urma cunoscuse gloria fotbalistica.cu un maftei de netrecut si cu dorinta enorma de afirmare a tinerilor fotbalisti veniti la urziceni,gazdele aveau sa produca surpriza invingand cu 1-0 prin golul unui alt jucator renegat de gruparea din ghencea nu cu mult timp in urma,si mai precis semedo.steaua a dominat jocul avand o posesie zdrobitoare a mingiei,insa poarta lui cernea nu prea a fost deranjata decat prin minutul34 cand brandan a centrat la stancu si acesta a nimerit transversala.in partea secunda apararea stelei gafeaza mai mereu si in minutul61 semedo profita,trece in viteza pe langa geraldo si galamaz si trimite in plasa de la circa 12metrii cu un sut plasat la coltul lung.lumea se freaca la ochi si nu ai vine sa creada ca intradevar tinerii ialomiteni conduceau mult mai experimentata echipa a stelei cu 1-0.in minutul72 kapetanos are o rabufnire de orgoliu,dar lovitura sa de cap din marginea careului de 6metrii trece pe langa.pana la final nu mai se petrece nimic si astfel unirea avea sa castige spre surprinderea tuturor cu 1-0 si sa obtina a doua victorie la rand in fata unor adversari grei ai campionatului.
UNIREA:cernea,musat,epaminonda,maftei,tosca,muzac,semedo,todoran,paduretu,v.lupu,rusescu reverve:belgradean,vaduva,baftoi,florin matei,d.lupu,ghe.alexe,varlan
-la steaua au jucat fostii uniristi:galamaz,onofras,brandan,bilasco,si rezerva a fost apostol
-din lotul vechi al unirii au mai ramas doar:epaminonda,maftei,semedo,todoran,paduretu,rusescu

23 dec. 2010

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul30

EUROPA LEAGUE-PLAYOFF-meci retur
UNIREA URZICENI-HAJDUK SPLIT 1-1
cu doar doi bani speranta in calificare,dar mai ales cu o situatie materiala disperata,fotbalistii ialomiteni au incercat cat au putut sa obtina macar o victorie de ramas bun de la europa deoarece premizele de a mai juca vreodata in upele europene sunt foarte slabe si probabil ca acesta sa fie si sfarsitul aventurii fotbalului ialomitean in europa multi ani deacum incolo.condamnata la pieire de patronul acestora,unirea se stige incet dar sigur iar acest meci avea sa dovedeasca acest lucru.fara multe nume grele din conducerea tehnica,meme stoica,narcis raducanu dar si antrenorul roni levy,unirea a parut ca nu mai are tragere de inima pentru acel fotbal care a entuziasmat europa cu putin timp in urma.bilasco avea sa deschida scorul foarte repede inca din minutul2,iar cu putin noroc putea fii si 2-0 dar destinul nu a vrut asa la mingea care a intalnit bara.totul parea perfect in minutul65 joznic vede un cartonas rosu.mai era nevoie de inca 2 goluri pentru ca unirea sa reuseasca miracolul si sa se califice.dar parca aceasta eliminare avea sa toarne plumb in ghetele ialomitenilor care se precipita si nu reusesc sa sparga lacatul apararii adverse.in minutul82 unirea i-si compromite orice sansa la eliminarea lui maftei,iar pe final in minutul88 vukusic avea sa scape singur si sa inscrie facand ca si o victorie de palmares pentru unirea sa ramana undeva doar in amintiri.astfel participarea ialomitenilor in cupa europa league avea sa se incheie brusc si mult mai devreme decat se asteptau mojoritatea specialistilor.criza acuta,problemele cu banii,si mai ales declinul de la conducerea tehnica au facut ca toate acestea sa se abata si asupra moralului jucatorilor din baragan,astfel ca este explicabila evolutia acestora din cupele europene.
UNIREA:grigore,maftei,galamaz,mehmedovici,epaminonda,bordeanu,rusescu,brandan,neaga,bilasco,onofras.antrenor eugen nae

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul29

29.08.10 h22.00 stad tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA6
UNIREA URZICENI-FC VASLUI 2-1
se anunta a fii un meci foarte greu in compania unui adversar dificil care anunta intentii serioase la campionat dar care dezamagea.in sfarsit avea sa vina si prima victorie pentru unirea in noua stagiune fotbalistica dupa un joc in care au tremurat serios pe final.acest meci insa avea sa coincida si cu ultima reprezentatie pe teren propiul a celor 6 jucatori care semnase deja cu steaua dar erau lasati sa mai dispute si acest joc.cei 6 erau:brandan,galamaz,apostol,bilasco,onofras si marinescu.unirea pune stapanire inca din start presand adversarul adversarul in propia jumatate de teren.vasluiul nu rezista acestei presiuni si in minutul24 cedeaza.maftei pune capul la o centrare perfecta venita din corner.dupa gol tot unirea e cea care insista mai mult si in minutul39 galamaz e faultat in careu.responsabilitatea penaltyului si-o asuma bordeanu care duce scorul la 2-0 spre bucuria bancii tehnice si a publicului prezent in tribune.in repriza secunda vasluiul iese la joc constienta ca nu mai are ce pierde si incepe sa domine jocul avand si cateva actiuni periculoase rezolvate de apararea ialomiteana si de portarul lor.jocul se indrepta usor spre o prima victorie ialomiteana,dar pouga patrunde in careu in minutul88 si e agatat de grigore obtinand un penalty.weslley reduce din handicap si vasluiul prinde curaj luand cu asalt poarta unirii in minutele de prelungiri.acelasi pouga scapa singur cu portarul grigore dar acesta are o interventie de exceptie pastrand victoria in baragan si aducand echipa moldava si pe patronul acesteia in prag de disperare.asadar unirea obtinea prima victorie in sezonul 2010/2011 si incepea sa spere ca vor venii vremuri mai bune si situatia clubului va revenii la normal,dar pe parcurs lucrurile se vor agrava si mai tare.
UNIREA:grigore,epaminonda,galamaz,mehmedovici,bordeanu,onofras,brandan,d.todoranmaftei,frunza,bilasco

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul28

23.08.10 h20.00 stad tineretului-brasov
LIGA1 ETAPA5
FC BRASOV-UNIREA URZICENI 1-1
fara sa acumuleze nici o victorie pana acum in campionat,unirea se deplasa la brasov pe un teren unde cu greu se obtin puncte,in fata unui adversar incomod care nu se da batut niciodata mai ales pe teren propiul.fara antrenorul levy care si-a dat demisia si a plecat,pe banca unirii avea sa stea eugen nae.inceput curajos pentru unirea care avea sa deschida scorul la chiar prima faza de poarta in minutul2 prin bilasco.in minutul12 vine si egalarea,cristi ionescu bate o lovitura libera si mingea ajunge la hadnagy care trimite cu capul si marcheaza pentru 1-1.unirea replica curajos si in minutul16 brandanaseaza perfect o minge pentru onofras dar acesta nu reuseste sa nimereasca poarta.apoi brasovul trece la conducerea jocului avand o sumedenie de ocazii,dar grigore este de neinvins.jocul avea sa curga si dupa pauza in aceleasi coordonate.la o contra periculoasa in minutul54 dinu todoran intarzie sa suteze la poarta si este deposedat in ultima instanta de rusu care ai sufla balonul de la picior.unirea a cautat sa tina jocul departe de propia poarta si pana la urma in mare masura a si reusit,iar la final a trebuit sa se multumeasca cu un rezulta de egalitate.
UNIREA:grigore,p.marin,mehmedovici,galamaz,brandan,paduretu,d.todoran,frunza,bordeanu,onofras,bilasco,

22 dec. 2010

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul27

19.08.10 h21.00
EUROPA LEAGUE-PAYOFF-meci tur
HAJDUK SPLIT-UNIREA URZICENI 4-1
dupa eliminarea din champions league,unirea primea dreptul sa continue in europa dar in competitia a doua denumita europa league unde dadea peste o recenta cunostinta a fotbalului romanesc,hajduck split care tocmai in turul precedent elimina pe dinamo si astfel toti vedeau ca pe un motiv de razbunare,ca unirea sa elimine pe croati si sa se califice macar in grupele europa league.in zilele premergatoare acestei confruntari la urziceni se produc adevarate cutremure,patronul anunta ca nu mai este dispus sa finanteze echipa,menegerul general meme stoica demisionand iar antrenorul levy anunta ca dubla cu hajduk este ultima sa prezenta pe banca ialomitenilorcriza loveste puternic echipa din baragan dar toti se intrebau unde oare s-au dus milioanele castigate din prezenta in champions league din toamna trecuta???revenind la jocul de la split,unirea nu a trait decat o repriza cand a si reusit sa deschida scorul prin frunza in minutul34 si sa aduca la tacere vulcanicul public croat.pana la gol sa mai notam si bara lui onofras din minutul15 dar si sutul lui frunza scos greu de portarul celor din split.inainte de golul ialomitean,ibricic a lovit si el bara lui grigore cu o executie de mare finete.dar unirea se prabuseste in minutul39 cand acelasi ibricic il invinge pe grigore cu un sut plasat.la pauza se intra cu un 1-1 datator de sperante pt unirea,dar ialomitenii ies de la vestiare de nerecunoscut.minutul66 gazdele preiau conducerea prin acelasi jucator ibricic care nu poate fi oprit din cursa de peste 35metrii si inscrie plasat la coltul lung.defensiva unirii se clatina mereu si evident cade si golul3 pentru gazde in minutul78 prin brjljaca care inscrie cu capul.pe teren nu se mai afla decat o singura echipa care profita din plin de apatia unirii,stalpul de altadata al defensivei,galamaz e intors pe toate partile de cop care preia si plaseaza la coltul lung un balon pe care scrie 4-1 si care este aproape golul care califica mai departe echipa croata.despre unirea nu sunt multe de spus .o prima repriza foarte buna dar inexplicabila in repriza a doua cand au cazut atat fizic cat si psihic iar problemele de la nivelul conducerii tehnice incep sa apese si pe moralul fotbalistilor.
UNIREA:grigore,epaminonda,galamaz,maftei,bordeanu,frunza,marinescu,brandan,onofras,bilasco,rusescu

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul26

14.08.10 h18.30 stad tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA4
UNIREA URZICENI-UNIVERSITATEA CLUJ 0-1
inceput catastrofal pentru unirea in acest campionat fara victorie dar si fara gol marcat astfel ca ialomitenii incercau sa obtina prima victorie in fata unei alt nou promovate,u cluj care si ea era fara victorie si avea n singur punct.debut dezastruos pt unirea care primea gol inca din minutul3 prin lemnaru.gazdele domina apoi jocul cautand egalarea,iar clujenii apara cu disperare acel gol chiar si cu pretul unei eliminari.tot oaspetii sunt aproape de gol in minutul15 cand acelasi lemnaru patrunde in careu dar prefera sa cerseasca un penalty la un duel cu brandan in loc sa traga la poarta si vede un cartonas galben pentru simulare.lemnaru e omul nr1 al partidei si in minutul22 reia spectaculos la o centrare de la bostina.meciul sa jucat pe o caldura sufocanta astfel ca a trebuit intrerupt des pentru pauze de hidratare iar la fiecare fault majoritatea fotbalistilor stateau intinsi pe jos asteptand sa vina medicii cu apa.neaga are golul egalizator in minutul35 dar singur cu matache intarzie si e deposedat de minge de un jucator advers venit in viteza sa se replieze.dale era sa dea golul etapei in minutul42 dar traiectoria ciudata luata de minge avea sa se opreasca in transversala.clujul ramane in 10 in minutul60 cand balde vede al doilea galben si astfel unirea incepe sa domine fara a avea ocazii clare de gol.pe final brandancauta un penalty la un duel cu izvoreanu dar arbitrul tudor nu poate fii pacalit asa de usor si lasa jocul sa continue.final incins cu gazdele atacand in valuri dar apararea clujeana e de neinvins si astfel meciul se incheie cu victoria nesperata a clujenilor pe fondul unor nemultumiri si mai mari in tabara ialomiteana care va incepe usor usor sa se destrame.
UNIREA:arlauskis,epaminonda,galamaz,mehmedovici,p.marin,marinescu,paduretu,brandan,frunza,neaga,dale

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul25

07.08.10 h17.00 stad municipal-targul mures
LIGA1 ETAPA3
FCM TARGUL MURES-UNIREA URZICENI 1-0
zdruncinati serios dupa eliminarea din champions league si mai ales oboseala acumulata dupa deplasarea de la rusi,cu o situatie materiala grea,unirea urma sa joace un meci greu la tg mures pe terenul unei echipe nou promovate si dornica de afirmare la aparitia in liga1.fara managerul meme stoica care a demisionat,ialomitenii aveau sa piarda dupa 18jocuri in care nu cunoscuse gustul infrangerii in campionat mai precis de la jocul de la inceputul sezonului 2010 acasa cu cfr 0-1.jocul curgea in favoarea unirii inca din minutul5 brandan cauta poarta cu un sut de la 20metrii dar acesta trece putin pe langa.faza de gol autentic in minutul15 cand frunza nu reuseste singur fata in fata cu portarul gazdelor sa introduca mingea in poarta si trimite peste.unirea domina autoritar prima repriza si i-si mai creeaza cateva situatii prin brandan si onofras.dupa pauza oaspetii primesc lovitura sub centura de la fostul lor component.minutul52 dan matei reuseste golul victoriei la un corner bine batut de florin dan si matei pune capul perfect pentru golul de 1-0.nervii cedeaza si maftei vede rosul pentru un fault grosolan la casquero in minutul58.raportul de ocazii incepe sa se schimbe total in favoarea gazdelor dupa eliminarea lui maftei,cand dan roman,stanga si didi sunt la cativa centrimetrii de golul2.unirea nu mai are forta sa replice si astfel gazdele castiga la limita cu 1-0 si obtin primul succes in liga1,in timp ce unirea era la primul esec in liga1 in acest campionat,iar la orizont incepeau sa se vada nori negrii si mari.
UNIREA:arlauskis,epaminonda,galamaz,maftei,p.marin,frunza,marinescu,paduretu,brandan,onofras,bilasco.

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul24

04.08.10 h19.30 stad gazpromarena sankt petersburg
CHAMPIONS LEAGUE-turul2 preliminar meci retur
ZENIT SANKT PETERSBURG-UNIREA URZICENI 1-0
plecati din start cu sansa a doua dupa egalul de la bucuresti,unirea a incercat sa produca surpriza in deplasarea de la zenit,in incercarea de a merge pentru al doilea an consecutivin grupele champions league.misiunea era aproape imposibila mai ales daca se facea o paralela intre loturile celor doua echipe,dar mai ales intre bugete.rusii incep tare jocul si chiar in minutul1 dany face ce vrea cu epaminonda iar galamaz scapa ca prin minune fara sa fie avertizat cu un penalty la faultul comis in careu.unirea joaca si ea curajos,incercand sa replice prin marinescu care are cateva driblinguri periculoase pentru aparatorii rusi,i-l severseste bine pe bilasco dar acesta rateaza.arlauskis incearca sa tina tabela la zero si are cateva parade de mare portar.vine minutul34 cand dany face o preluare si trimite la vinclu lui arlauskis deschizand scorul.pentru unirea acest gol nu prea conta pentru ca ialomitenii aveau oricum nevoie de gol pentru a se califica.in partea secunda doar neaga si dale au mai incercat ceva dar destul de tardiv,astfel ca odata cu trecerea timpului rusii cauta sa tina de minge si sa impinga jocul cat mai mult in cealalta jumatate de teren.ocaziile incep sa curga la poarta uniriiuna dupa alta.in minutul69 fayzulin trimite cu capul,balonul musca din transversala si apoi tot acelasi jucator de la 6m cu poarta goala trimite peste.spectacol total facut de rusi in minutul71 cand foarfeca lui kezjakov este scoasa excelent de arlauskis.unirea putea sa dea si ea lovitura in minutul76 daca dale din 8metrii ar fi sutat mai tare,astfel ca portarul gazda a avut noroc si a reusit sa opreasca mingea exact pe linia portii.unirea se vedea astfel nevoita sa-si ia adio de la champions league dupa doar 2 jocuri si sa incerce mult mai multe in playoff-ul europa league.
UNIREA:arlauskis,bordeanu,galamaz,maftei,epaminonda,brandan,semedo,frunza,marinescu,bilasco,rusescu

21 dec. 2010

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul23

31.07.10 h22.00 stad tineretului-urziceni
LIGA1 ETAPA2
UNIREA URZICENI-RAPID BUCURESTI 0-0
unirea avea sa joace aceasta partida cu rapidul la o ora destul de inainta,practic fiind o performanta pentru ialomiteni sa evolueze asa de tarziu.rapid venea pe cai mari la urzicenidupa succesul din prima etapa cu vasluiul si i-si propunea sa plece cu toate punctele puse in joc incercand sa profite de stare tensionata din jurul ialomitenilor.o prima repriza destul de echilibrata cu un bilasco prezent mereu la fazele periculoase ale unirii,avand un sut bun si doua lovituri de cap.rapid se vede nevoita sa se apere mai ales ca pierd doua piese importante din angrenaj,pe cesinha si marius constantin care se accidenteaza.partea secunda devine si mai saraca in ocazii,iar frunza in minutul70 si rusescu in minutul77 mai trezesc putin tribuna.inca un joc de egalitate facut de ialomiteni,dar in fata unei echipe foarte bune,astfel ca unirea inca nu gasea calea spre gol in acest inceput de sezon
UNIREA:grigore,p.marin,galamaz,maftei,brandan,semedo,paraschiv,paduretu,frunza,onofras,bilasco

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul22

27.07.10 h20.30 stad ghencea bucuresti
CHAMPIONS LEAGUE-tur2 preliminar meci tur
UNIREA URZICENI-ZENIT SANKT PETERSBURG 0-0
dupa evolutiile foarte bune din sezonul trecut din grupele champions league unde au reusit cea ma buna performanta a fotbalului romanesc,unirea incerca sa patrunda si in acest an acolo sau macar sa ajunga in grupele europa league fiind constienta ca e mult mai greu de ajuns in liga decat in europa.astfel ca unirea avea sa-si masoare fortele cu o echipa care nu era una din fortele europei dar avea un buget imens in comparatie cu ialomitenii.totusi unirea a incercat sa tina piept tancurilor rusesti si au evoluat si o repriza in 10 jucatori.rusii au dominat jocul mai ales dupa eliminarea lui paduretu din minutul 38 cand acesta a lovit fara minge un adversar.arlauskis si galamaz au depus eforturi considerabile sa tina acel 0-0.prima ocazie de gol apare in minutul8 dar sutul expediat de kerjakov trece la mare distanta de buturile ialomitene.tot rusii au o ocazie de gol in minutul23 dar meira nu gaseste spatiul portii trimitand milimetric cu capul pe langa.in minutul 31 paduretu vede un rosu gratuit.fotbalistul roman atinge foarte usor pe kerjakov care cade teatral ca si cum ar fi fost lovit cu cotul.minutul40 arlauskis se intrebuinteaza serios la sutul lui kerjakov de la 30metrii,deturnand balonul in corner.la pauza este egal dar pe unirea o astepta o reprinza secunda mult mai grea.rusii revin decisi de la cabine si in minutul49 galamaz deviaza excelent un sut al aceluiasi kerjakov in corner.presing total si sufocant facut de rusi care tin unirea in propia jumatate de teren.arlauskis este de neinvins in minutul65 cand la poarta unirii este un asediu total.ocazie imensa si in minutul83 cand capul lui dany este scos miraculos de arlauskis.unirea replica tardiv in minutul 86 dar la cornerul lui marinescu,galamaz este la un pas de gol,mingea trecand alaturi.a fost un joc dominat clar de zenit care insa a avut de infruntat un portar in zile de gratie,acesta mentinand in viata sansele unirii pentru meciul din retur.
UNIREA:arlauskis,petre marin,galamaz,maftei,bordeanu,marinescu,paduretu,paraschiv,frunza,neaga,bilasco

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul21

23.07.10 h18.30 stad municipal-targul jiu
LIGA1 ETAPA1
PANDURII TARGUL JIU-UNIREA URZICENI 0-0
unirea incepea un nou drum in liga1 insa schimbata fata de cea din sezonul trecut dar cu acelasi staf tehnic.prima deplasare era la targul jiu unde gazdele erau echipa ce retrograda la sfarsitul campionatului trecut,dar datorita unor probleme financiare ale celor din curtea de arges au ramas in liga1.astfel cele doua formatii au fuzionat si au incercat ca din doua echipe sa faca una competitiva care sa poata rezista fara probleme in liga1.avea sa fie un meci incalcit la care unirea a scapat neinvinsa si datorita unor greseli de arbitraj care au anulat eronat un gol gazdelor in prima repriza.unirea nici nu sa vazut pe teren,pandurii zburdand pur si simplu.arlauskis avea sa se opuna la ocaziile lui apostu din minutul 22 si antohi 38,dar si semedo putea da lovitura daca lovitura de cap a sa nu intalnea transversala.dupa pauza levy face schimbari tactice,iar frunza prinde un trasor care insa se opreste di nou in transversala.final dramatic cu pandurii atacand iar in minutul 90+2 acestia marcheaza iar golul este anulat pe o semnalizare eronata de la margine a tusierului.un debut greu de campionat pentru unirea care se vedea ca nu mai are aceiasi stralucire ca cea din sezonul trecut si ca performantele din ultimii doi ani cu greu mai pot fii repetate.
UNIREA:arlauskis,bordeanu,galamaz,maftei,brandan,paduretu,paraschiv,semedo,onofras,bilasco

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul20

18.07.2010 h20.30 stad dr radulescu-cluj
SUPERCUPA ROMANIEI 2010
CFR CLUJ-UNIREA URZICENI 1-1/2-2/5-4PY
startul noii editii a stagiunii fotbalistice interne avea onoare a-l fii dat intr-un meci de gala castigatoarea campionatului si castigatoarea cupei.cum cfr reusise sa-si adjudece ambele trofee in stagiunea trecuta,frf a ales ca vicecampioana romaniei sa fie cea care sa dea piept cu echipa clujeana.cum si sezonul trecut ambele echipe au dus o lupta foarte stransa pana in penultima etapa pt campionat,se anunta asadar un joc destul de disputat.totusi unirea pleca cu un usor dezavantaj moral in aceasta partida deoarece cfr era singura echipa din liga1 pe care ialomitenii nu au reusit de la promovarea in liga1 sa o invinga niciodata.cu ceva schimbari de efective in ambele tabere,unirea incerca sa dea o replica demna de locul ocupat la final.avea sa fie o prima repriza dominata in mare parte de cfr dar care sa izbit de o defensiva bine betonata de antrenorul levy.unirea a stat cuminte in aparare si a taxat o singura data echipa cfr insa ajutata si de noua achizitie a acestora kivuvuu care si-a introdus mingea in propie poarta.tot kivuvuu avea sa inscrie si in repriza secunda dar in cealalta poarta restabilind egalitatea.jocul a inceput sa fie unul cu nerv,centralul fiind nevoit sa umble des la buzunarul cu cartonase galbenepentru a calma spiritele incinse.se inchie asadar 1-1 dupa 90 minute si urmau 2 reprize a cate 15 minute fiecare de prelungiri.unirea iese mai curajoasa la joc incercand sa profite de starea de acalmie din jocul cfr-ului.in minutul98 marinescu primeste o pasa de pe dreapta si inscrie cu un sut plasat din interiorul careului.se parea ca in sfarsit ialomitenii vor sparge gheata si vor reusii primul succes in fata clujenilor.in final primei reprize de prelungiri in minutul 105+2,unirea se vede egalata si astfel visul de a aduce un nou trofeu in baragan incepea sa se destrame.bjelanovic gaseste o centrare dintr-un unghi imposibil pentru deac care introduce mingea in poarta de la nici un metru.in repriza a dua a prelungirilor nimeni nu a mai riscat si astfel sa ajuns la loteria penaltyurilor care aveau sa dea castig de cauza feroviarilor.ialomitenii au reusit performanta sa rateze 4 penalty-uriiar cfr 2 astfel ca feroviarii au intrat si in posesia supercupei dupa ce au castigat campionatul si cupa.la prima vedere jocul unirii cat si lotul nu mai entuziasma pe nimeni si se trageau urmatoarele concluzii:
-o campanie de transferari foarte slaba,fiind adus neaga pentru a incerca gasirea omului responsabil cu coordonarea jocului iar acesta sa vazut clar ca nu poate juca acest rol
-lotul actual este plafonat dupa rezultatele foarte bune din mandatul lui dan petrescu iar antrenorul levy nu se ridica la nivelul acestuia.
evolutia la penalty-uri:0-0rateaza muresan,0-0rateaza marinescu,1-0gol piccolo,1-0rateaza maftei,1-0rateaza deac,1-0rateaza brandan,2-0gol dica,2-0rateaza petre marin
UNIREA:arlauskis,dan matei,maftei,galamaz,petre marin,marinescu,brandan,paraschiv,onofras,bilasco,neaga,
rezerve:grigore,bordeanu,frunza,b fernandez,paduretu,dale,semedo

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com