viitorul axintele si olimpia brazii s-au calificat in finala.

...CAMPIOANA IALOMITEI A CASTIGAT BARAJUL SI POATE SPERA LA LIGA3..FELICITARI BAIETI..MANDRII CA SUNTEM IALOMITENI..
Mc.15.06.11 h17.30 stadion Stefan Vrabioru-Ianca
CS VIITORUL AXINTELE-CS LUCEAFARUL C.A ROSETTI 2-0(0-0)
1-0 zaharia min46
2-0 cana min 65
arbitrii-andrei c.rotaru(braila),marius c.marchidanu(braila),alexandru midvichi(tulcea)
observatori-nicolaie pantea(bucuresti),alexandru crisan(bucuresti)

-campioana judeteana 10/11
jucatori de baza:pascale,velu,munteanu,grecea,duta,paun,nichita,nita Antrenor-ion nica
-eliminata in semifinale cupa romaniei faza judeteana 10/11
jucatori:palcau,oprea-badicu,lupascu,avram,baragoi,hudanca,dumitru,argaseala,stanila,martinescu,toma,mocanu,beteringhe,vulpascu,bostina,radulescu,tofan Antrenor-ibris gabriel

AXINTELE-echipament alb-verde
SAVA,PAUN,DUMITRU,GRECEA(PASCALE)NICHITA,DANILA,TOADER,(CANA)BORCEA,ZAHARIA,NICOLAIE,VELU
LUCEAFARUL-echipament negru alb-rosu jambiere alb-rosii
oprea-baragoi,badicu,avram,lupascu-stanila,trofan,ion,argaseala,-radulescu,stancu

min01.atmosfera frumoasa la ianca unde fondul sonor este dominat de sustinatorii echipei ialomitene.cei din rosetti sunt sustinuti de aproximativ 100 spectatori.ialomitenii au dominat in mare parte prima repriza creeindusi numeroase ocazii cea mai clara fiind a lui grecea singur cu portarul buzoian nereusind sa-l invinga si trimitand peste poarta.buzoienii au avut si ei doua opurtunitati la doua nesincronizari ale defensivei ialomitene la pasul la ofsaid dar nu au reusit sa le fructifice portarul ialomitean intervenind oportun in ambele situatii.ca raport de ocazii acestea fiind in favoarea noastra cu scorul de 5-2.arbitrajul este unul impecabil impartial si neinfluentand ostilitatile din teren.o prima repriza la indemana echipei ialomitene care putea conduce cu 3-0,fara sa se supere nimeni.buzoienii au inceput sa acuze deja oboseala inca de prin minutul40,iar pauza a picat la fix pentru acestia care erau ca un boxer in corzi,si lipsea doar numaratoarea arbitrului.asteptam cu interes si partea secunda iar dupa cum au decurs ostilitatile in teren in prima repriza sunt sperante ca ialomitenii sa se impuna,dar sa nu subestimam insa adversarul.tinem pumnii baietilor si le dorim multa bafta in partea secunda.
-la pauza 0-0
inceput in forta al ialomitenilor care in min46 deschid scorul prin zaharia conform cursului jocului prin jucatorul cu nr17 care a aprins o torpila de la peste 25 m lasand portarul buzoian oprea fara replica.dupa gol cei de la luceafarul nu au puterea sa replice si sunt dominati de ialomiteni care plimba mingea cu destula lejeritate,iar in minutul 65 cana jucatorul cu nr8qww suteaza frumos de la marginea careului si majoreaza scorul la 2-0 .se joaca deacum doar la trecerea timpului,deoarece echipa buzoiana nu mai are puterea sa replice ,capitolul fizic spunandu-si cuvantul pe o caldura sufocanta.meciul pare deja ca a inceput sa curga intr-o singura directie si fotbalistii de la axintele sunt deja cu gandul la petrecerea ce va urma dupa finalul acestui joc.finalul de joc a gasit echipa ialomiteana radiind de fericire si facand la mijlocul terenului binecunoscuta hora a bucuriei pe gazon si bucuroasa pentru performanta pe care au reusit-o la nici doi ani de la promovarea in liga4 sa patrunda in lumea buna a fotbalului romanesc.felicitam si noi pe toti cei care au contribuit la aceasta performanta si dorim mult succes echipei VIITORUL AXINTELE in sezonul viitor in liga3,dar cei din axintele mai au de jucat doua jocuri oficiale,sambata returul semifinalei cupei cu tandarei(in tur 0-7) deci ca si calificati in finala,si ar putea sa realizeze dubla cupa si campionat.BRAVO AXINTELE.MANDRII CA SUNTEM IALOMITENI..ANUL ASTA ESTE FITA..AXINTELE DE IALOMITAA...

(articol de -marian rad-14.06.10 cu sprijinul lui florian scarlat-)

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com