adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

retrospectiva 2010-unirea urziceni-episodul27

19.08.10 h21.00
EUROPA LEAGUE-PAYOFF-meci tur
HAJDUK SPLIT-UNIREA URZICENI 4-1
dupa eliminarea din champions league,unirea primea dreptul sa continue in europa dar in competitia a doua denumita europa league unde dadea peste o recenta cunostinta a fotbalului romanesc,hajduck split care tocmai in turul precedent elimina pe dinamo si astfel toti vedeau ca pe un motiv de razbunare,ca unirea sa elimine pe croati si sa se califice macar in grupele europa league.in zilele premergatoare acestei confruntari la urziceni se produc adevarate cutremure,patronul anunta ca nu mai este dispus sa finanteze echipa,menegerul general meme stoica demisionand iar antrenorul levy anunta ca dubla cu hajduk este ultima sa prezenta pe banca ialomitenilorcriza loveste puternic echipa din baragan dar toti se intrebau unde oare s-au dus milioanele castigate din prezenta in champions league din toamna trecuta???revenind la jocul de la split,unirea nu a trait decat o repriza cand a si reusit sa deschida scorul prin frunza in minutul34 si sa aduca la tacere vulcanicul public croat.pana la gol sa mai notam si bara lui onofras din minutul15 dar si sutul lui frunza scos greu de portarul celor din split.inainte de golul ialomitean,ibricic a lovit si el bara lui grigore cu o executie de mare finete.dar unirea se prabuseste in minutul39 cand acelasi ibricic il invinge pe grigore cu un sut plasat.la pauza se intra cu un 1-1 datator de sperante pt unirea,dar ialomitenii ies de la vestiare de nerecunoscut.minutul66 gazdele preiau conducerea prin acelasi jucator ibricic care nu poate fi oprit din cursa de peste 35metrii si inscrie plasat la coltul lung.defensiva unirii se clatina mereu si evident cade si golul3 pentru gazde in minutul78 prin brjljaca care inscrie cu capul.pe teren nu se mai afla decat o singura echipa care profita din plin de apatia unirii,stalpul de altadata al defensivei,galamaz e intors pe toate partile de cop care preia si plaseaza la coltul lung un balon pe care scrie 4-1 si care este aproape golul care califica mai departe echipa croata.despre unirea nu sunt multe de spus .o prima repriza foarte buna dar inexplicabila in repriza a doua cand au cazut atat fizic cat si psihic iar problemele de la nivelul conducerii tehnice incep sa apese si pe moralul fotbalistilor.
UNIREA:grigore,epaminonda,galamaz,maftei,bordeanu,frunza,marinescu,brandan,onofras,bilasco,rusescu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com