adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-episodul31

05.11.10 h15.00 stad municipal Slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA11
UNIREA SLOBOZIA-DUNAREA CALARASI 4-2
Ajunsa in postura inedita de lider a seriei in acest sezon dupa victoria obtinuta la Voluntari,dar mai ales ajutata si de echipa pe care avea sa o intalneasca in aceasta runda,formatia din Calarasi care punea prima piedica celor din Mangalia,Unirea era in postura de a se distanta in clasament si mai mult fata de urmaritoare,mai ales acum cand Callatis trebuia sa stea.Se anunta inca din start un joc frumos mai ales ca mereu cele doua echipe au oferit spectacol,cunoscandu-se si o mai veche rivalitate intre ele pe plan fotbalistic local.Unirea nu a lasat prea mult timp de acomodare oaspetilor si a pus stapanire pe joc inca din prima repriza.V Gheorghe a dat primul gol din penalty si la doar cateva minute dupa el Anghel a facut 2-0.Dar nu acesta avea sa fie si rezultatul la pauza pentru ca cei din Calarasi au un penalty si reduc si ei din handicap.La aceasta faza portarul slobozean a fost la doar cativa centimetrii de minge pentru a o bloca sa nu intre in poarta.Se anunta asadar o repriza secunda foarte agitata mai ales ca echipa de la Dunare avea moral dupa ce au reusit sa reduca din diferenta.Insa tot galbenii sunt cei care fac spectacol,iar golurile frumoase nu se opresc.Rosu are un as in picior si deranjeaza si el paianjenul portii adverse asa cum a procedat si Toma la Voluntari.Oaspetii nu cedeaza si nemaiavand alta varianta ies la joc,forteaza atacul iar defensiva Unirii face fata cu greu la actiunile dunarenilor.In urma unei astfel de faze acestia mai reduc inca odata din scor si fac ca tabela sa arate 3-2.Va urma un joc care pe care,cu echipa oaspete cautand si golul egalarii,dar acestia uita sa mai vina si prin aparare,iar slobozenii profita din plin de acest lucru iar nou intratul M.Gheorghita va aduce linistea in sfarsit in sufletele celor prezenti la stadion,si victoria nu mai putea fi pierduta de slobozeni.Fluierul final a adus si o descatusare din partea delegatiei slobozene care s-a bucurat enorm pentru aceasta victorie dar mai ales ca Unirea reusea sa se distanteze in clasament la 4puncte si sa viseze cu ochii deschisi la promovare.
UNIREA:dobre,lazar,cristian,v.toma,rosu,dragut,v.gheorghe,soare,c.toma,avanu,anghel Au mai jucat:stan,d.gheorghe,m.gheorghita,ibrain

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Despre mine

Fotografia mea
ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com