adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

RETROSPECTIVA 2010-UNIREA SLOBOZIA-ultimul episod

03.12,10 h14.00 stad municipal Slobozia
LIGA3 SERIA2 ETAPA15
UNIREA SLOBOZIA-CS TUNARI 4-1
Ultima partida pentru ialomiteni din acest sezon avea sa fie un prilej nemaipomenit pentru acestia de a se revansa si reabilita in fata tuturor dupa jocul foarte modest facut la Bucuresti cu satelitul Rapidului,in care au fost pur si simplu umiliti.Galbenii au luat cu asalt poarta ilfovenilor inca din start si au dominat in intregime prima repriza creindu-si ocazii peste ocazii,dar golul intarzia sa apara.in cele din urma cand toata lumea se intreba cat va mai dura pana acestia vor deschide scorul,Cristian a reusit sa sparga gheata si sa duca pe Unirea la pauza in avantaj cu 1-0 conform cu cele desfasurate pana atunci pe dreptunghiul verde.dupa pauza avea sa vina si descatusarea slobozeana prin golul marcat de Stan.Oaspetii au replicat si ei,constienti ca intotdeauna acel 0-2 e cel mai periculos scor,dar nu au avut puterea decat pentru singurul lor gol.Soare pune si el capul la o minge venita din corner si reface diferenta linistitoare de 2 goluri.din acest moment ilfovenii devin practic inexistenti pe teren iar Unirea zburda in voie dorind sa faca si spectacol de ramas bun in fata publicului local,fiind ultima etapa din turul campionatului,si sa marcheze cat mai multe goluri pentru a se mentine pe locul1 gratie golaverajului.Avanu reuseste si el sa risipeasca ghinionul dupa atatea ratari si sa inscrie ultimul gol pentru unirea pe anul 2010.Fluier final si Unirea termina triumfand acest tur de campionat pe locul1 al seriei cu sperante foarte mari pentru retur,ca de aceasta data promovarea mult dorita in liga2 de 3 sezoane,este un vis care poate devenii realitate.
UNIREA:dobre,lazar,cristea,v toma,rosu,stan,soare,v gheorghe,dragut,avanu,anghel Au mai jucat:d gheorghe,vintila,lupu

CONCLUZII FINALE
1.UNIREA SLOBOZIA 14 12 2 1 40-16 35
-cel mai bun atac din serie cu 40 goluri marcate
-echipa neinvinsa pe teren propiul
-a avut un sezon foarte reusit in ciuda sincopei de la Bucuresti cu Rapid2 si egalul de acasa cu Callatis si poate si cel din prima etapa din deplasarea cu Phoenix Ulmu.
-in cupa Romaniei a fost foarte aproape de a patrunde in faza 1/16 si a-si masura fortele cu o echipa din liga1,dar a despartit-o doar loviturile de departajare de a-si indeplinii acest obiectiv.