adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

liga3 seria2 etapa19

vin 25.03.11 h15.00 stad-orasenesc Berceni
ACS BERCENI-CSM UNIREA SLOBOZIA 1-0(1-0)
...prima infrangere pe 2011 pentru municipali si diferenta s-a redus la doua puncte..

Joc greu pentru ialomiteni in deplasarea de la Berceni,mai ales ca echipa gazda este una dintre cele mai redutabile echipe din aceasta serie in special la ea acasa,iar la inceputul campionatului era creditata cu sanse mari in lupta pentru promovare.Anul trecut aceasta echipa s-a luptat la promovare pana in ultimele etape cu Viitorul Constanta,si a terminat pe locul secund in fate echipei slobozene,pe care a invins-o atat acasa cat si in deplasare.Ialomitenii pregatiti de profesorul Prepelita erau constienti ca au in fata lor un adversar dificil de infruntat si chiar si un meci egal ar fi fost bun deoarece castigau un punct mare pe un teren unde cu greu se poate castiga.
Evident ca gazdele au fost cele care au dictat ritmul in prima repriza,iar Unirea a incercat sa profite de spatiile libere lasate de defensiva ilfoveana.De o astfel de faza avea sa aibe sansa golgheterul slobozenilor V.Gheorghe prin min38,cand scapat singur cu portarul advers da cu piciorul unui gol ca si facut si trimite mingea peste poarta spre disperarea bancii ialomite.Si cum ocaziile in fotbal se razbuna,gazdele reusesc sa deschida scorul cu putin timp inainte de pauza.
Partea secunda ilfovenii temporizeaza,cautand sa tina mingea mai mult in posesie si sa profite din plin de orice intrerupere a jocului.Pe final Unirea a fortat golul egalizator dar s-a lovit de o defensiva a gazdelor care a luptat cu mare inversunare sa nu primeasca gol,dar a fost ajutata si de sansa pentru ca mingea s-a incapatanat si nu a vrut sa intre in poarta.
Final trist pentru ialomiteni care se vad nevoiti sa plece invinsi la limita,dar per ansamblu meritau un punct din acest joc.Ramane insa un mare semn de intrebare in dreptul gazdelor pentru bucuria in mod excesiva de la finalul meciului,iar gura targului vorbeste deja de o mica atentie venita din partea contracandidatei ialomitenilor,echipa care a castigat lejer in fata satelitului giulestean cu 2-0 inca din prima repriza,iar giulestenii si-au dat viata pe teren in meciul cu Unirea...
Din pacate inca se mai poarta vechea meteahna,stimularea adversarului,iar notiune de Fair Play este doar declarativa si nu si pe teren.Am dorii totusi ca cel mai bun sa castige si sa promoveze in mod cinstit doar pe teren,dar se pare ca acest lucru nu este valabil,iar adversarii nostrii unde nu pot castiga cu propiile forte mai apeleaza si la prieteni...iar hotul neprins este un negustor cinstit.
UNIREA:dobre,rosu,macare,cristian,stan,dragut,ivasca,cristea,toma,v.gheorghe,gheorghita

ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com