adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

luni 21.03.11 h20.30 stad tineretului-Urziceni -live gsptv-
FC UNIREA URZICENI-FC BRASOV 1-1(0-1)
...Apostol aduce primul punct,si sperantele renasc..
UNIREA:curca,homei,nicu,mustata,blay,toba,busca,apostol,tosca,rusescu,mihalcea Rezerve:cernea,scarlatescu,lupu,teusean,senin,ionita,marcu

cum echipele din coada clasamentului au cedat rand pe rand puncte sau chiar nu au castigat niciunul,pentru echipa ialomiteana aceasta partida era una prielnica in cazul unei victorii de a se apropia cu pasi mari de un posibil loc al unei supravietuiri miraculoase si editia viitoare in liga1.Adversarul intalnit de Unirea este unul dificil mai ales ca acesta a pus mereu serioase probleme ialomitenilor ori de cate ori s-au intalnit atat in cupa cat si in campionat.In meciul din tur ialomitenii reuseau sa plece neinvinsi de sub Tampa,dar in distributia acestora mai erau inca nume grele.De aceasta data acest joc se juca sub alte auspicii,gazdele fiind cu moralul scazut nereusind sa acumuleze nici un punct de la reluarea campionatului,in timp ce brasovenii stateau mult mai bine,reusind chiar sa detoneze bomba campionatului inving in Ghencea cu un incredibil 3-0.
Inceput furibund al oaspetilor care profita de apatia gazdelor si deschid scorul inca din min4 prin Cristescu,dar Unirea nu are forta sa replice iar Curca se opune desprinderii oaspetilor in min15 cand are o interventie salutara in fata lui Cristescu scapat singur spre poarta gazda.Nu trec decat 3minute si Viveiros este si el scapat din vedere de defensiva ialomiteana,dar preluarea i-l tradeaza si se loveste de Curca iesit la blocaj,accidentandu-l si primind un galben.
Prima faza cu adevarat periculoasa la poarta oaspete se produce in min35 cand Rusescu trage puternic din lovitura libera dar Marc este pe faza si respinge greu.Cel mai periculos om al oaspetilor,se joaca cu ocaziile si incearca sa inscrie in min40 cu o executie pretentioasa dar mingea nu gaseste spatiul portii luiCurca.Spectatorii prezenti la stadion tresar de pe scaune cu doua minute inainte de finalul actului antai,la cea mai mare ocazie de gol a Uniriicand Nicu trage in bara dupa o nesincronizare a fundasilor oaspeti.
Partea secunda sa jucat cu garda jos ambele echipe reusind sa creeze faze de poarta.Primii care dau tonul sunt brasovenii prin acelasi Cristescu in min53 dar lovitura libera executata de acesta i-l gaseste acasa pe Curca.Vine si replica gazdelor in min56 cand Rusescu incearca poarta de la mare distanta insa fara efect pe tabela de marcaj.Unirea incepe sa puna presiune pe defensiva brasoveana,dar portarul acestora este imbatabil la ocaziile lui Toba din min60 dar si cea a lui Mustata din min69.Mihalcea se vede si el pe teren la faza din minutul 79 cand are o centrare perfecta pentru Rusescu dar balonul nu mai ajunge la acesta fiind respins de un fundas advers.Pe contraatac oaspetii cauta sa aduca linistea in tabara lor,iar cu 4minute inainte de final Ilyes cauta golul izbavitor,dar sutul sau se duce cu mult peste poarta ialomiteana.
Cand nimeni nu se mai astepta,la o lovitura libera in min90,Apostol aduce egalarea cu o executie sub transversala,cu toata incercarea de a se opune golului al portarului brasovean.Un punct care nu ajuta prea mult pe ialomiteni in clasament,dar este unul care poate ridica moralul mai ales ca pauza cauzata de meciurile echipei nationale este binevenita si ialomitenii pot pune la punct unele lacune din jocul lor.Mult succes pe viitor si asteptam sa vina si victoriile pentru ca dupa cum au jucat in aceste ultime doua etape,se poate.

2.Fc timisoara(EL) 22 12 10 0 41-23 46
........................................

ialomita, Romania
site dedicat fotbalului ialomitean la toate categoriile. adresa de email..fotbalialomita@yahoo.com