adrese de contact:fotbalialomita@yahoo.com si facebook.com/fotbalialomita

8 feb. 2011

RETROSPECTIVA 2010-CAMPIONATE JUDETENE-episodul9

sb 09.10.10 h16.00
LIGA4 ETAPA8
Etapa aceasta era una in care se anunta un derby interesant intre Axintele si liderul din acel moment al campionatului echipa slobozeana Abatorul.O victorie a gazdelor ar fii insemnat si trecerea acestora pe primul loc in detrimentul slobozenilor.Daca pe hartie se anunta un meci destul de echilibrat,din pacate insa pe teren diferenta a fost uriasa intre cele doua competitoare deoarece gazdele au dat o lectie de fotbal Abatorului de care au trecut mult mai usor cu un 5-1 si au demonstrat ca sunt echipa momentului in fotbalul judetean si ca merita sa conduca seria.La pauza gazdele conduceau deja cu un confortabil 3-0 iar problema invingatoarei nu mai se putea pune.Gheorghe Doja se dovedeste din nou echipa surprizelor si mai cedeaza o data la un scor astronomic la Gheorhe Lazar cu un 0-15,intr-o prima repriza in care gazdele au marcat deja de 8 ori iar oaspetii nu au amenintat cu nimica poarta lazarenilor.Amara trece si ea in mare viteza de Viticola cu 8-2,dar cei care deschid scorul sunt oaspetii inca din minutul13,apoi pana la pauza amarenii intorc rezultatul la 3-1 pentru ei.Fetestenii mai au suflu si reusesc sa mai aduca un gol pe tabela pentru ei si cam atat,restul jucandu-se doar la o poarta cu echipa gazda in rol principal care se descatuseaza marcand inca de 6 ori,dar si pe fondul caderii fizice si psihice a oaspetilor care raman si fara un jucator.O alta bomba in etapa aceasta o produce surprinzatoarea echipa a Boranestiului care se intoarce triumfatoare de la Andrasesti cu 3-2,dupa o prima repriza destul de echilibrata incheiata la egalitate 1-1,partea secunda avea sa fie una si mai interesanta mai ales ca gazdele revin in joc marcheaza pentru 2-1 si se parea ca jocul va curge in favoarea lor.Juventinii insa nu se impaca cu aceasta idee si forteaza pe final cand reusesc egalarea si chiar sa intoarca rezultatul in favoarea acestora.Victima sigura echipa din Ciulnita nu i-si propunea decat sa nu piarda la scor deplasarea de la Brazii,mai ales ca pe acel teren gazdele nu iarta.Doar 10 minute a rezistat apararea celor din Ciulnita fara gol iar la pauza era deja 2-0.O tresarire de orgoliu si de la oaspeti care reduc scorul,dar sunt imediat taxati de cei din Brazii care duc scorul la 4-1,mai reusesc odata cei din Ciulnita un gol si apoi finalul este dominat de gazde care inchid scorul cu golul 5.Nici de aceasta data echipa fetesteana nu reuseste prea multe,cu toate ca au avut un joc mult mai bun ca in precedentele deplasari,au fost invinsi la limita de cei de la Salcioara care nici acestia nu mai cunosteau gustul victoriei de ceva timp.La Munteni Buzau echipa oaspete a fost aproape sa plece cu un punct dar centralul jocului a vrut sa fie el personajul principal si a prelungit jocul exasperat de mult pana gazdele au marcat golul victoriei si apoi a fluierat finalul intr-un cor de proteste vehemente venite din tabara oaspete.De remarcat ca oaspetii conduceau cu 2-1 in minutul 90 iar gazdele au profitat din plin de prelungiri reusind sa egaleze si chiar sa forteze si golul victoriei.Tandareiul nu avea cum sa se impiedice tocmai ea la Barcanesti mai ales ca acolo cine a vrut si cine nu a castigat si a plecat cu toate punctele.Gazdele chiar au avut un inceput surprinzator de bun reusind sa deschida scorul rapid in primele minute si apoi sa reziste pana la pauza primind doar un gol cu care oaspetii egalau.Experienta oaspetilor si-a spus cuvantul in partea secunda cand in doar 5minute au marcat de 3 ori si au inchis practic scorul care nu a mai suferit modificari pana la final.rezultate:munt buzau-reviga 3-2,salcioara-fetesti 2-1,brazii-ciulnita 5-2,amara-viticola 8-2,lazar-doja 15-0,andrasesti-boranesti 2-3,barcanesti-tandarei 1-4,axintele-abatorul 5-1.

ONOARE-SERIA1-etapa7
Ajunsa la primul sfert al intrecerii,mai precis exact la jumatatea turului,in aceasta serie se desprindeau 4 formatii care se parea ca se vor duela de la distanta pentru ocuparea primei pozitii.Giurgeniul profita de situatia celor de la Bordusani care nu se mai prezinta la acest joc si castiga la masa verde cu 3-0,in timp ce alta echipa din plutonul fruntas,Grivita se impune si ea in deplasarea de la Periti cu 3-1.Albestenii nu stau nici ei cu mainile in san si castiga jocul din deplasare cu Mihail Kogalniceanu incercand astfel sa tina cat mai aproape de locul1.Traian vine si ea triumfatoare cu 3-2 de la Movila si trimite astfel echipa gazda dupa un inceput bun sa se afunde din nou inspre coada clasamentului.In derby-ul local Bucu se impune mult mai greu in fata uneia dintre codase,vecina de la Ograda cu 2-1,iar Cazanestiul reusea primul joc bun si evident prima victorie pe teren cu echipa din Gura Ialomitei.Scorul etapei este realizat de Stelnica care castiga un set la unul cu cei de la Valea Ciorii si astfel gazdele fac un salt important in clasament.rezultate:kogalnic-albesti 2-4,giurgeni-bordusani 3-0n,movila-traian 2-3,cazanesti-gura ialom 3-1,bucu-ograda 2-1,stelnica-v ciorii 6-1,perieti-grivita 1-3

ONOARE-SERIA2-etapa 7
Etapa aceasta a fost una in care Moldoveniul a fost oprita la Fierbinti dupa cateva etapa bune castigate la rand de oaspeti si care se vedeau sus la varful clasamentului.Gazdele si-au dovedit inca odata setea de victorii pe teren propiul si au castigat 3puncte foarte importante.Sarateniul reuseste sa tina in sah la ea acasa pe Unirea din Ion Roata formatie care nici prin cap nu concepea sa nu se intoarca victorioasa de la aceasta deplasare.Ambianta se impune clar la Malu Rosu cu 3-0 si continua sa adune puncte in tentativa ei de a se apropia de locul1.Nici Colelia nu da cu piciorul ocaziei de la Cocora unde se impune cu 3-1 in fata unei echipe modeste a acestei serii,si profitand de rezultatul de la Fierbinti,oaspetii se instalau pentru prima data in acest sezon pe locul fruntas.Sfantul Gheorghe avea sa faca probabil cel mai frumos joc de pana atunci si se distreaza practic cu cei de la Manasia de care trec cu 5-2,dar scorul putea fii si mai drastic pentru oaspeti daca cei de la Progresul nu opreau atacurile.Tot o performera in aceasta etapa poate fi socotita si echipa din Cosereni care castiga la cei de la Rasi cu 2-1.rezultate:cocora-colelia 1-3,m rosu-ambianta 0-3,rasi-cosereni 1-2,sf gheorghe-manasia 5-2,infratirea-maia 2-1,sarateni-ion roata 1-1,fierbinti-moldoveni 1-0

SERIA1
Aceasta etapa va ramane probabil in istoria fotbalului ialomiteam mai ales cu diferenta incredibila de scor inregistrata pe un teren de fotbal si probabil ca va trebuii sa cautam adanc in arhiva ajf pentru a mai gasii o asa mare diferenta cel putin la un meci de seniori.Gheorghe Lazar2 nu a avut nici un fel de mila de cei de la Paltinis si le-a administrat acestora o adevarata lectie de fotbal pe care o vor tine minte toata viata lor.Vladeniul realiza si ea cea mai buna partida din acest sezon acasa cu Omega,dar surprinde insa foarte mult diferenta de goluri dintre cele doua echipe.Marculestenii incearca sa adune puncte cat mai multe din jocurile de acasa si sa stepte pasii gresiti facuti de lider.Au fost si doua rezultate de egalitate care cel putin cel de la Scanteia nu era scontat de nimeni in schimb Gimbasaniul chiar daca nu mai este aceiasi echipa ca in sezonul trecut mai ofera din cand in cand cate o surpriza.Buiestiul a avut un joc foarte greu acasa cu cei de la Iazu care au incercat sa opuna rezistenta si chiar sa si loveasca pe contre.La final gazdele au rasuflat usurate pentru victorie dar mai ales la aflarea bombei etapei.Si pentru ca am amintit de bomba sa spunem ca ea s-a produs la Milosesti,acolo unde echipa gazda care pana atunci nu stralucea deloc in acest campionat,reusea sa invinga liderul din Platonesti,echipa cu maxim de puncte.Probabil ca oaspetii au tratat cu superficialitate adversarul si acest lucru avea sa a-i coste foarte scump.rezultate:vladeni-omega 7-1,marculesti-bucu2 4-1,brancoveni-ciulnita2 3-1,ghe lazar2-paltinis 17-1!!!,milosesti-platonesti 2-0,buiesti-iazu 3-2,scanteia-saveni 3-3,slob noua-gimbasani 1-1